Kajakami po Mazurach

Kto nie widział Krutyni, // ten nie widział Mazur (Karol Małłek) Przepiękne, mazurskie krajobrazy podziwiali uczestnicy spływu kajakowego na szlaku Krutyni w dniach 28 – 30 lipca. Harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” oraz niezrzeszona młodzież z powiatu gołdapskiego poznawali faunę i florę Puszczy Piskiej oraz Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

 

 

Płynęli cichutko kajakami przez rezerwaty przyrody, m.in. Krutynia Górna oraz Krutynia Dolna, wędrowali ścieżką przyrodniczą w rezerwacie Zakręt. Spokój, świeże powietrze, czysta woda, piękna pogoda i przyroda towarzyszyły wędrowcom. Szlak rzeki Krutyni przebiega przez rzeki i jeziora na długości 91 km.

Dzieci i młodzież przez 3 dni pokonali fragment tej trasy od Spychowa do Iznoty. Oprócz opiekunów towarzyszyli im dwaj ratownicy wodni. To dzięki ich wskazówkom wszyscy szybko opanowali umiejętność pływania i kierowania kajakiem. I tylko czasem można było obejrzeć manewry jakiegoś kajaka tuż przy trzcinach…

Z podwodnych łąk wodorostów, które Zosia i Karolina nazwały „płotkami, płotami”, na wiosłach pojawiały się m.in. wywłóczniki, rogatki, rdestnice i płynęły razem z kajakarzami. Po południu uczestnicy korzystali z kąpieli, rywalizowali w grach terenowych, sprawdzali swoją wiedzę o mazurskich jeziorach, a wieczorami przy ognisku śpiewali, bawili się i piekli kiełbaski.

Oczywiście polecamy wszystkim aktywny wypoczynek na kajakach po rzece Krutyni, ale również po Czarnej Hańczy, Rospudzie, jak też na naszej rzece Gołdapie.

Spływ kajakowy zorganizowało Stowarzyszenie „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi. Na realizację projektu „Kajakami po Mazurach” pozyskało dofinansowanie od Burmistrza Gołdapi i z Powiatu Gołdapskiego.

Małgorzata Wojciechowska-Gutowska


Aktualności

Powiązane artykuły