Czym są dopłaty do odszkodowań? Dlaczego warto z nich korzystać?

Zaniżone odszkodowanie z OC i AC to powszechny problem. Jednak nawet wtedy, gdy odszkodowanie w niższej wartości zostało już wypłacone, poszkodowany może walczyć o swoje. Rozwiązanie to dopłaty do odszkodowań, o które można ubiegać się nawet 3 lata po zdarzeniu drogowym!

Zaniżone odszkodowanie z OC i AC to powszechny problem. Jednak nawet wtedy, gdy odszkodowanie w niższej wartości zostało już wypłacone, poszkodowany może walczyć o swoje. Rozwiązanie to dopłaty do odszkodowań, o które można ubiegać się nawet 3 lata po zdarzeniu drogowym!

Dopłaty do odszkodowań – co to jest?

Dopłatami do odszkodowań nazywa się specjalny rodzaj dopłat, które możliwe są do uzyskania przez osoby poszkodowane, które otrzymały już odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia komunikacyjnego – OC sprawcy lub AC.

Wypłacane przez ubezpieczycieli dopłaty do odszkodowań pozwalają na otrzymanie stosownej kwoty, która rzeczywiście powinna zostać wypłacona. Jest to zatem wsparcie dla tych poszkodowanych, którzy otrzymali mniejszą kwotę niż powinni.

Kiedy można otrzymać dopłatę do odszkodowania?

Dopłaty wypłacane do odszkodowań dotyczą polis komunikacyjnych – ubezpieczeń OC oraz AC. Mogą otrzymać je osoby poszkodowane – także wtedy, gdy już otrzymały wypłatę odszkodowania od towarzystwa.

Z prawa do otrzymania dopłaty do odszkodowań można skorzystać w terminie do 3 lat od momentu powstania szkody, na przykład kolizji czy wypadku samochodowego. Gdy zatem w tym okresie poszkodowany uzna, że jego odszkodowanie zostało bezprawnie zaniżone, wtedy może on zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, aby otrzymać dopłatę.

O dopłatę do odszkodowania można ubiegać się także wtedy, gdy:

  • samochód został już naprawiony
  • samochód został sprzedany
  • samochód został poddany kasacji

Kiedy dochodzi do zaniżenia wypłaty odszkodowań?

Z problemem zaniżonych odszkodowań spotkał się chyba każdy kierowca. Zazwyczaj kwota zaproponowana przez ubezpieczyciela jest niższa niż oczekiwania – nie odzwierciedla ona rzeczywistej wartości pojazdu, kosztów, jakie należy ponieść, aby go naprawić.

Zaniżone kwoty odszkodowań mogą być efektem:

• odliczenia kosztów amortyzacyjnych za części samochodowe
• wybrania zamienników zamiast części oryginalnych
• zaniżenia wartości rynkowej pojazdu
• naprawiania części zamiast ich wymiany

Ubezpieczyciele stosują zatem różne triki, aby wypłacić poszkodowanemu zaniżone odszkodowanie, co jest dla nich oczywistym zyskiem. Wielu poszkodowanych nie wie, że kwota ta została zaniżona, a także nie walczy o jej podwyższenie.

Teraz jednak przez dopłaty do odszkodowań można ubiegać się o należną kwotę nawet do 3 lat od momentu zdarzenia, dlatego nawet wtedy, gdy pieniądze zostały już wypłacone, nie zamyka to poszkodowanemu drogi w walce o należną sumę.

Jak można otrzymać dopłatę do odszkodowania?

Aby uzyskać dopłaty do odszkodowań, konieczne jest spełnienie wystosowanie pisma do ubezpieczyciela, w którym opisuje się swoje żądanie. Można zrobić to we własnym zakresie, ale również można skorzystać z pomocy kancelarii odszkodowawczych, które specjalizują się w tego rodzaju sprawach.

Kancelarie odszkodowawcze zapewniają swoim klientom pomoc w dwóch formach – mogą reprezentować ich podczas ubiegania się o dopłatę, ale również mogą zaproponować odkup odszkodowania. To właśnie ta druga forma pomocy cieszy się największym zainteresowaniem.

Pod pojęciem odkup odszkodowania znajduje się odsprzedaż odszkodowania kancelarii odszkodowawczej za określoną sumę, która jest powiązana z orientacyjną kwotą dopłaty. Dzięki temu klient może od razu otrzymać wypłatę na swoje konto bankowe – nie musi on wtedy czekać, aż sprawa zostanie zakończona, co niekiedy może oznaczać nawet wiele miesięcy.

Zalety ubiegania się o dopłaty do odszkodowań:

  • możliwość otrzymania rzeczywistej kwoty należnej za doznane szkody
  • dopłata może być otrzymana nawet do 3 lat od zdarzenia
  • atrakcyjne kwoty dopłat zależne od rzeczywistych strat
  • możliwość otrzymania dopłaty także wtedy, gdy auto już zostało odsprzedane, zezłomowane

Wobec tego wtedy, gdy jako poszkodowany uważasz, że otrzymałeś zaniżone odszkodowanie, warto ubiegać się o dopłatę. Można zrobić to samodzielnie, ale można również skorzystać z usług kancelarii takich jak JW GROUP, które oferują odkup odszkodowania, aby brakującą kwotę otrzymać nawet w przeciągu kilku dni!


Porady

Powiązane artykuły