Banie Mazurskie. Przywróćmy malwy Mazurom i Warmii

Każdy, kto podróżuje po Mazurach przyzna, że nasze wsie wyglądają coraz piękniej. Przy wielu domach zakładane są ogrody, mające wpływ na wygląd otoczenia. Jednak coraz mniej w nich kwiatów, bez których dawniej nie sposób było wyobrazić sobie ogrodu pełnego malw, wrotyczy czy też nagietków.

W tym roku nasz ośrodek przystąpił do akcji „Przywróćmy malwy Mazurom i Warmii”, organizowanej prze pana Waldemara Mierzwę z Moją Biblioteką Mazurską. Oficyna Wydawnicza Retman. Rozpoczynając przygodę z tymi urokliwymi roślinami, zgłosiliśmy się do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, gdzie jako uczestnik otrzymaliśmy nasiona malw do wysiewu.

Cel akcji, to wysianie malw na terenie znajdującym się przy ośrodku, a w przyszłym roku podzielenie się już swoimi zebranymi nasionami z sąsiadami i znajomymi.

Pod koniec lipca, przystąpiliśmy do przygotowania posesji pod wysiew kwiatów. Pierwszy etap prac polegał na przekopaniu starej darni i użyźnieniu ziemi, za pomocą glebogryzarki. Jest nam niezmiernie miło, że do prac przyłączyli się również nasi mieszkańcy. Dziękujemy panu Zbyszkowi, za pomoc i ogromne zaangażowanie w przygotowaniu podłoża pod nasadzenia. Panom Arturowi i Krzysztofowi, za przywiezienie kilku przyczep czarnoziemu, w celu rozplantowania pod wysiew oraz naszej młodzieży, która bezinteresownie pomagała w ciężkich pracach, na każdym etapie ich realizacji.

Nasze malwy będą zdobiły malowany w ubiegłym roku mural, a wielopoziomowy skalniak, będzie dekoracją sceny na stadionie gminnym. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za pomoc  🙂 Zaczynamy tworzyć kompozycje. Pierwsze efekty naszych wspólnych prac, widoczne na zdjęciach

Powiązane artykuły