To była jedna z ciekawszych ekspozycji

To była niewątpliwie jedna z ciekawszych ekspozycji, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach w gołdapskiej Izbie Regionalnej im. Mieczysława M. Ratasiewicza. Świetnie wpisała się w misję placówki. Dwusetletnia historia rodziny Iwanowskich, przesiedleńców ze wschodu, opatrzona została dużą ilością archiwaliów udostępnionych przez Sławę Tarasiewicz, której korzenie są również związane z tym rodem.

 

W czwartek odbyło się oficjalne zamknięcie tej wystawy, zebrani z zainteresowaniem wysłuchali historii rodzinnych opowiedzianych przez Sławę Tarasiewicz. Znalazło się też miejsce na ciekawostki, choćby historię unikalnego serwisu, podarowanego autorce wystawy w prezencie ślubnym.

Iwanowscy nie byli w Gołdapi anonimowi. Już w pierwszych latach powojennych uczestniczyli w społecznym życiu Gołdapi. Walenty Iwanowski był weteranem wojennym; Cezary Iwanowski prowadził jeden z pierwszych zakładów fotograficznych; Lech był znanym (także w regionie) animatorem sportu. Wśród archiwaliów znajdują się zdjęcia pierwszych, powojennych, gołdapian.

W zamknięciu wystawy uczestniczyli starosta Marzanna Wardziejewska, wicestarosta Andrzej Ciołek i dr Sławomir Tokarski, dyrektor Departamentu Innowacji i Zaawansowanej Produkcji Komisji Europejskiej w Brukseli z rodziną. Dotarł też Zbigniew Stępień – aktualnie odbywający pieszo podróż dookoła Polski.

 

Goście otrzymali upominków z rąk starosty Marzanny Wardziejewskiej.

 

_________

Tytuł wystawy: „Śladami Przeszłości, od caratu do współczesności, Saga rodu Iwanowskich”

 

Powiązane artykuły