Nowoczesna sala komputerowa dla szkół w formie pracowni terminalowej

Nowoczesne placówki oświatowe powinny zagwarantować uczniom maksimum komfortu. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Wiadomym jest, że tradycyjna pracownia informatyczna sporo kosztuje.

Oszczędzanie na jakości sprzętu nie jest najlepszym pomysłem. W wielu szkołach wykorzystywany jest sprzęt „z drugiej ręki”, który jest tańszy, jednak jego parametry użytkowe pozostawiają wiele do życzenia. Znakomitą alternatywą wydaje się być pracownia terminalowa, która gwarantuje szereg korzyści.

Uproszczony proces zarządzania

Z pewnością każdy wie, jak funkcjonuje standardowa pracownia komputerowa dla szkół. W pomieszczeniu znajduje się kilka, a nawet kilkanaście komputerów. Każdy z nich stanowi stanowisko robocze. Z punktu widzenia osoby zarządzającej nie jest to korzystne rozwiązanie. Przede wszystkim generuje ono ogromna ilość pracy. Zupełnie inaczej jest w przypadku pracowni terminalowej – mamy tutaj do czynienia z terminalem, do którego podłączone są wszystkie stanowiska znajdujące się w sali. Administrator może dzięki temu zaoszczędzić sporą ilość czasu. Przede wszystkim nie musi on instalować wszystkich aplikacji kilkakrotnie. Wystarczy zrobić to tylko raz, a następnie nadać uprawnienia konkretnym użytkownikom.

Bezpieczeństwo eksploatacji

Mogłoby się wydawać, że sieć terminalowa nie jest zbyt bezpieczna. Wiele osób zastanawia się, czy uczniowie mają dostęp do materiałów nauczyciela, które znajdują się na jednym serwerze. Oczywiście, że nie! To administrator decyduje o tym, które pliki, czy też programy będą dostępne na poszczególnych stanowiskach roboczych. Osoby nieupoważnione nie mogą z nich korzystać. Warto wspomnieć, że terminal nie posiada klasycznego systemu operacyjnego. Z tego powodu nie jest on narażony na ataki hakerskie, wirusy oraz szkodliwe oprogramowanie. Ryzyko przejęcia prywatnych danych znajduje się na bardzo niskim poziomie. Nie ma konieczności stosowania oprogramowania antywirusowego.

Niższe koszty eksploatacyjne

Pracownia terminalowa jest około 1/3 tańsza, niż tradycyjna. Nie jest to jednak jedyna oszczędność. Koszty utrzymania oraz eksploatacji także są niższe. Warto mieć świadomość, że najwięcej prądu pobierają komputery. W tym przypadku kilkanaście urządzeń zastępuje terminal. Jest to rozwiązanie korzystne również z puntu widzenia środowiska naturalnego. Nie można zapomnieć, że każdy komputer stacjonarny, a nawet laptop jest źródłem ciepła oraz hałasu. Pracownia terminalowa uchodzi za o wiele bardziej ergonomiczną. Pozytywnie wpływa to na samopoczucie użytkowników oraz osób w niej przebywających.


Porady

Powiązane artykuły