RRSO – czym jest i czy można obliczyć samodzielnie?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to jeden z najważniejszych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę podczas szukania kredytu czy też pożyczki. Czym jest RRSO i czy można obliczyć samodzielnie?

Czym jest RRSO?

Przeglądając oferty instytucji pozabankowych i bankowych, z pewnością spotkasz się ze skrótem RRSO. To Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która stanowi całkowity koszt kredytu, jaki poniesiesz, zaciągając zobowiązanie finansowe. Do RRSO zalicza się:

• prowizję – jest to kwota, jaką pobiera bank lub firma pożyczkowa w zamian za pożyczenie pieniędzy. Wysokość prowizji może być inna dla każdej instytucji bankowej czy pozabankowej.

• Oprocentowanie nominalne – stanowi wartość, która pokazuje, jakie odsetki musisz zapłacić za wzięcie pożyczki albo kredytu. Oprocentowanie nominalne podawane jest najczęściej w skali rocznej.

• Dodatkowe koszty – na dodatkowe koszty składają się opłaty, które wynikają z indywidualnych ustaleń banku czy firmy pożyczkowej. Może to być np. obowiązkowe ubezpieczenie.

To, co składa się na RRSO, uwzględnia rata, którą płacisz co miesiąc w wysokości określonej w umowie. Warto mieć na uwadze, że RRSO związana jest z wartością pieniądza w czasie. W praktyce oznacza to, że jeśli w trakcie trwania umowy, wartość pieniądze ulegnie zmianie, to RRSO także się zmieni.

Czy można samodzielnie obliczyć RRSO?

Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę kredytu lub pożyczki, koniecznie przejrzyj kilka ofert. Nie możesz zapomnieć o tym, aby sprawdzić ile wynosi RRSO. Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania można wyliczyć samemu. Sam wzór obliczenia RRSO jest dość skomplikowany i wiele osób mogłoby mieć problem z wyliczeniem. Na szczęście w internecie dostępne są kalkulatory online, które umożliwiają samodzielne obliczenie RRSO. Są one proste w obsłudze. Aby uzyskać wynik, należy wpisać odpowiednie dane, takie jak:

• Kwota kredytu,

• Okres kredytowania

• oprocentowanie,

• wysokość prowizji,

• inne koszty,

• rodzaj rat – należy zaznaczyć czy są to raty równe, czy raty malejące.

Na podstawie wyżej wymienionych danych, kalkulator oblicza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Warto wiedzieć, że instytucje bankowe, jak i pozabankowe mają obowiązek rzetelnego poinformowania kredytobiorców o wysokości RRSO. Jeżeli bank lub firma pożyczkowa odmówi Ci przekazania takich danych, możesz zgłosić to do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Czy jest możliwy kredyt z zerowym RRSO?

Wiele firm pożyczkowych oferuje pożyczki, gdzie RRSO jest zerowe. W praktyce oznacza to, że oddajesz dokładnie taką samą kwotę, jaką pożyczasz np. pożyczasz 4000 zł, oddajesz 4000 zł. Dzieje się tak, ponieważ instytucje pozabankowe chcą w ten sposób przyciągnąć nowych klientów, aby korzystali z ich usług. Pożyczka z zerowym RRSO zazwyczaj dotyczy pierwszej pożyczki w danej firmie i stanowi formę zachęty skorzystania z oferty. Pamiętaj jednak, że taka pożyczka musi być spłacona w terminie. Instytucje pozabankowe generują naprawdę wysokie koszty za nieuregulowanie zobowiązania w terminie.

Więcej informacji na stronie https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/co-to-jest-rrso-jak-rrso-wplywa-na-koszt-kredytu/


Aktualności

Powiązane artykuły