Od dziś złagodzenie ograniczeń

Od dziś następuje złagodzenie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Jak informuje portal https://businessinsider.com.pl/:

Rząd nie przedłużył zakazu przemieszczania się, który miał obowiązywać do niedzieli 19 kwietnia. W związku z tym: zgodnie z zapowiedzią premiera:

  • Można znowu przemieszczać się na zewnątrz w celach sportowych czy rekreacyjnych;
  • Obywateli w trakcie przemieszczania się obowiązują określone zasady: trzymanie dystansu 2 metrów oraz zasłanianie nosa i ust;
    Powyższe zasady dotyczą zarówno spacerów, jak i wszelkich innych form przemieszczania się poza samochodami – tj. jazdy na rowerze, rolkach czy biegania.
  • Od 20 kwietnia dopuszczone znowu będzie także przemieszczanie się młodzieży po 13. roku życia bez nadzoru opiekunów;
  • Dzieci do 13 r. życia nadal jednak będą musiały przemieszczać się pod odpowiednią opieką.

Lasy i parki otwarte od poniedziałku 20 kwietnia, ale pod pewnymi warunkami
Lasy i parki znów są otwarte. W lasach Polacy nie muszą nosić maseczek. Jak napisano w rozporządzeniu, „obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy przebywania na terenie lasów”. Wyjątek ten nie obejmuje parkingów leśnych – tam nadal trzeba nosić maseczki.

Otwarte dla ruchu są nie tylko lasy i parki, ale także m.in. zieleńce, promenady, bulwary oraz plaże.

Przebywanie w lasach czy parkach ma jednak odbywać się pod ważnym warunkiem. Zabronione jest korzystanie do odwołania ze „znajdujących się na terenach leśnych miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania”.

Zabronione jest też korzystanie z ogrodów zoologicznych, placów zabaw oraz ogródków jordanowskich „w części w jakiej ten ogród ma plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci”.


Aktualności

Powiązane artykuły