Wielki brat patrzy – kontrola nad Twoją przesyłką

Gdzie jest moja paczka?

„Gdzie jest moja paczka?” to pytanie, które zadaje sobie wielu klientów firm z branży logistycznej. Z reguły niepotrzebnie, bo po pierwsze paczki raczej nie giną – jak wyszła to dojdzie – a po drugie, odpowiedź na pytanie „Gdzie jest moja paczka?” bardzo łatwo uzyskać. Znajdź przesyłkę bez problemu posługując się systemem śledzenia paczek.

Znajdź paczkę dla własnego spokoju

Skoro niepotrzebnie się stresuję zadając sobie pytanie „Gdzie jest moja paczka”, to po co w ogóle śledzenie paczek? Przede wszystkim żeby oszczędzić sobie stresu. Jeżeli niepokoję się o los przesyłki mogę łatwo dowiedzieć się gdzie właśnie jest i co „robi”. Dowiem się, że nie zaginęła i mniej więcej kiedy mogę się spodziewać, że dotrze. To bardzo uspokajające. Innym, nieco bardziej pragmatycznym celem śledzenia przesyłek jest planowanie swojego czasu. Dla mnie główną wadą przesyłek kurierskich jest to, że muszę czekać na kuriera w określonym miejscu i czasie. Dzięki śledzeniu paczek mogę przygotować się na spotkanie, bo mam przynajmniej ogólną orientację w czasie dostawy. Jeżeli dowiem się, że przesyłka jest w sortowni na drugim końcu Polski, to mogę być spokojny, że kurier nie pocałuje klamki kiedy wyjdę na lunch. Z drugiej strony, jeżeli paczka została już wydana kurierowi, to pewnie lepiej żebym był tam gdzie paczka ma być dostarczona. Z kolei jeżeli zamówiłem przesyłkę pobraniową to będę wiedział czy powinienem w tym dniu mieć przy sobie odpowiednią kwotę pieniędzy. Jeżeli zaś zamówił paczkę do paczkomatu lub punktu odbioru i dowiem się, że paczka prawdopodobnie zostanie dziś dostarczona, to będę mógł zaplanować sobie resztę dnia z uwzględnieniem potrzeby odwiedzenia paczkomatu lub punktu odbioru po drodze. Zamiast tankować samochód rano, zrobię to po południu przy okazji odwiedzając paczkomat na stacji benzynowej.

Są też i nietypowe sytuacje kiedy taka opcja się przydaje. Ostatnio znalazłem w skrzynce awizo za paczkę pobraniową, której nie byłem w stanie zidentyfikować. Kto i po co przysłał mi paczkę pobraniową o wadze 30kg? Po wpisaniu jej numeru w systemie śledzenia przesyłek dowiedziałem się, że odebrałem ją parę dni wcześniej, tylko wcale nie ważyła 30 kg. Oszczędziłem sobie stresu i wycieczki na pocztę.

Znajdź paczkę na kilka sposobów

Podstawowy system śledzenia przesyłek powinien być dostępny na stronie internetowej operatora i jest banalnie prosty: wystarczy wpisać numer przesyłki albo listu przewozowego w formularzu na stronie internetowej aby na ekranie pojawił się status przesyłki, czyli informacja o tym gdzie przesyłka jest i co się z nią dzieje. Jeżeli ktoś często korzysta z usług jednej firmy kurierskiej, to ma możliwość założenia konta w systemie. Mając konto oszczędzę sobie konieczności wpisywania 12-cyfrowego numeru przesyłki za każdym razem. Na moim koncie w systemie operatora będzie lista wszystkich przesyłek nadanych przez lub zaadresowanych do mnie. Mógłbym też skorzystać z dedykowanej aplikacji na telefony komórkowe i tablety, jaką oferują niektórzy operatorzy. Po jej zainstalowaniu i rejestracji w systemie miałbym dostęp do listy przesyłek, których status mógłbym sprawdzić w każdej chwili, albo zdać się na automatyczne powiadomienia pojawiające się po każdej zmianie statusu przesyłki.


Aktualności

Powiązane artykuły