Jak działają spalacze tłuszczu?

spalacze tluszczu

Do rozpoczęcia przygody z siłownią przeważnie motywuje nas chęć zrzucenia kilku zbędnych kilogramów. Chcąc przyspieszyć i utrzymać ten efekt często sięgamy po różne suplementy, w tym tzw. „spalacze tłuszczu”. Czym są, jak działają i kiedy powinno się je stosować?

Czym jest i jak działa spalacz tłuszczu?

Nazwa „spalacz tłuszczu” dla wielu osób brzmi dość oczywiście. To sformułowanie będące kalką anglojęzycznego „fat burner”, ma za zadanie określać środki, które nasilają spalanie tkanki tłuszczowej w ludzkim organizmie. Preparaty te, w zależności od rodzaju, działają na kilku różnych płaszczyznach.

Przede wszystkim spalacze tłuszczu mobilizują organizm do nasilenia produkcji ciepła, intensyfikując proces termogenezy i zwiększając tym samym wydatek energetyczny organizmu. Przyspieszają w ten sposób metabolizm pozwalając na spalenie dodatkowych kalorii podczas treningu. Odpowiedzialne są za to między innymi substancje takie jak kapsaicyna, kofeina, katechina czy synferyna.

Oprócz tego można znaleźć preparaty, które mają za zadanie wspierać proces diurezy, lipolizy oraz oksydację tłuszczów. Wzmacniają także supresję głodu, ograniczając nasz apetyt oraz silnie pobudzają zwiększając wydolność przed treningiem.

Trening i dieta podczas redukcji

Czy to oznacza, że możemy siedzieć na kanapie, popijając słodkie napoje i przegryzając chipsy, a nasza figura sama nabierze odpowiednich kształtów? Niestety – nic z tego. Spalacz tłuszczu może przyspieszyć proces odchudzania, ale nie zastąpi prawidłowej diety oraz treningów.

Dlatego jeśli zależy nam na efektach, nie wystarczy, że będziemy łykać spalacze tłuszczu. Często może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego – przekonani o sile suplementacji będziemy pozwalać sobie na większe odstępstwa, przez co dodatkowo przybierzemy na wadze. Z tego powodu spalacze tłuszczu powinny być jedynie uzupełnieniem planów dietetycznych i treningowych, a nie metodą pójścia na łatwiznę.

Bezpieczeństwo i skuteczność przy odchudzaniu

W związku ze spalaczami tłuszczu pojawia się wiele pytań – czy rzeczywiście są one skuteczne? Czy można stosować je bez ograniczeń? Czy są całkowicie bezpieczne?

W dużej mierze skuteczność preparatów fat burner zależy od naszej systematyczności. Dbając o regularną aktywność i zdrowy styl życia efekty suplementacji zauważymy już po kilku dniach. Bez naszego wysiłku działanie środków będzie znikome.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie ma większych przeciwwskazań do stosowania tego typu preparatów. Warto jednak przestrzegać pewnych zasad, jak choćby nie przyjmowanie spalaczy tłuszczu przed snem czy nieprzekraczanie dawkowania sugerowanego przez producenta. W innym wypadku możemy doprowadzić do negatywnych skutków ubocznych, nie wzmacniając przy tym efektów preparatu.

Uważać powinny jednak osoby, które skarżą się na problemy ze strony układu sercowo-naczyniowego. W takim wypadku przed użyciem spalaczy tłuszczu zalecana jest konsultacja lekarska.


Porady

Powiązane artykuły