Historia. Schrony z Lasu Kumiecie

Z dzisiejszego rowerowego rekonesansu…. Cztery schrony znajdujące się w Lesie Kumiecie, w dawnym kompleksie Luftwaffe – „Robinson”. Znajdują się blisko domniemanej hamowni silników odrzutowych. Tylko jeden został zburzony. Warto jest zwrócić uwagę m.in. na technologię budowy stropów…


Historia

Powiązane artykuły

16 komentarzy do “Historia. Schrony z Lasu Kumiecie

 1. Spacerowicz

  A to ciekawe. Myślałem, że są tam tylko trzy. Dwa boczne całe kopce i jeden środkowy zawalony. W takim razie muszę się tam w najbliższych dniach wybrać na spacer, przeszukać teren i znaleźć ten czwarty.

   
  1. Oj, trzy w rzędzie – pomyłka, niedoprecyzowanie moje… Miałem na uwadze jeszcze te zabudowania położone bliżej „Witalu”. Ale tam raczej był schron jako podpiwniczenie budynku…

    
 2. Obserwator

  Warto byłoby przeprowadzić dokładną inwentaryzacje całego obiektu „Robinson” i pokusić się o jakieś zagospodarowanie nie tylko kierunkowskazy! Może interaktywna rekonstrukcja? Może jakiś projekt unijny? Może konkurs na zagospodarowanie obiektu? Byli Poszukiwacze Historii to B. Wołoszański ze swoim programem! Pozdrawiam !!!

   
  1. Eksplorator

   Bardzo dobry pomysł!
   Tylko błagam niech tym nie zajmuje się Tomasz Luto bo to się skończy wyłącznie postawieniem nowej wiaty przy każdym ze schronów. I nic więcej 😉

    
  2. J

   Do tego trzeba zrozumienia i wsparcia ze strony naszych władz a na to nie ma co dziś liczyć… A przecież to byłaby kolejna i atrakcja i znakomita promocja miasta i regionu. Kto tam np. pod Opolem wie, co to takiego „Robinson”.

    
 3. Zdzisław

  Tak trochę na inny temat. . W niedzielę w hali OSiR jest Charytatywny Turniej Piłki Nożnej aby zebrać środki na pomoc medyczną dla pana Edwarda z Surmin,, który pogrążony jest w śpiączce. Pan burmistrz naszego miasta bardzo wspiera tą aukcję na rzecz poszkodowanego i przekazuje na licytację bardzo prywatny i z własnej kieszeni ufundowany przedmiot – zestaw promocyjny z okazji 450 – lecia miasta! Trzeba licytować. Przedmiot można zobaczyć na stronie OSiR – http://osirgoldap.pl/charytatywnie-kolejny-raz/.

   
  1. Adam

   No to się burmistrz wykosztował. Żeby z własnej kieszeni tyle dać? Ho ho.

    
   1. Kazimierz

    Jeśli burmistrza nie stać na prywatny przedmiot, to może radni powinni o kolejnej podwyżce pensji pomyśleć?

     
    1. Janek

     Koniecznie, proponuję kolejny wniosek, reszta zapewne poprze

      
 4. Obserwator

  Lepiej tak niż wcale!!!!!! Czy można kupić taki zestaw?

   
  1. Kora

   Kupuj, kupuj. To cenna rzecz i dar serca przecież!

    
   1. Obserwator

    OK zgadzam się!!!!!!!! Ja pytałem o kupno bo też potrzebuję na „dar serca” dla przyjaciela , gołdapianina mieszkającego w płonącej Australii! Pozdrawiam!

     
    1. Kora

     Wydaje mi się, że taki zestaw, jeśli chcesz kupić, to kupisz w Centrum Informacji Turystycznej.

      
     1. Kora

      Albo dostaniesz tam informację, gdzie kupić.

       
     2. Obserwator

      dzięki!!!!!!!