Dziś świętują górnicy węgla kamiennego na Górnym Śląsku, pracownicy kopalń rud miedzi, ołowiu, soli, załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, a także wód leczniczych i termalnych.
Przenieśliśmy się na chwilę pół kilometra pod ziemię, w poszukiwaniu „skarbów”. Jak na tropicieli wiedzy przystało, znaleźliśmy się w kopalni węgla kamiennego (ależ tu ciemno i czarno…).
Oby górniczemu stanowi zawsze towarzyszyła jasność, satysfakcja i duma z wykonywanej pracy. Dziękujemy za czarny węgiel i sól białą, a wszystkim Basieńkom, Barbórkom, Barbarom życzymy radości ,uśmiechu i wszystkiego co piękne i wartościowe.
W Gołdapi nie brakuje zarówno poszukiwaczy, jak i „skarbów” do odnalezienia. Wśród drzew lasu Kumiecie łatwo trafić na niewielkie ekipy z Gołdapskiego Stowarzyszenia Historycznego ARCHEO, z którym współpracujemy. Na ogół poszukiwacze ubrani są w mundury i z tajnymi mapami, przeczesują teren wykrywaczami metalu.
Pan Rafał Ginel z radością opowiadał nam o swojej pasji. Jedni poszukiwacze marzą przede wszystkim o blasku złotego kruszcu, pana Rafała interesuje odkrywanie tajemnic historii. Słuchaliśmy go z wielkim zainteresowaniem.
Ciekawostka:
Wśród „skarbów”, które przyniósł nasz gość znaleźliśmy metalową klamrę ,czyżby zgubił ją św. Mikołaj?
PODZIĘKOWANIE
Klub Naszej Ziemi – Przyjaciele Przyrody przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi wraz z wychowawczynią Aliną Oleszczuk serdecznie dziękuje Gołdapskiemu Stowarzyszeniu Historycznemu ARCHEO za wieloletnią, owocną, wzorową współpracę.