Policjanci otrzymali urządzenie do pomiaru przejrzystości szyb w samochodach

W Starostwie Powiatowym w Gołdapi odbyło się uroczyste przekazanie Komendzie Powiatowej Policji nowego urządzenia Tester LASZ-4. Jest to przyrząd pomiarowy umożliwiający szybką i precyzyjną ocenę stanu szyb w pojazdach samochodowych. Zakup urządzenia został sfinansowany dzięki wspólnej realizacji II edycji projektu pn. „On, Ty i Ja razem na szlaku bezpieczeństwa powiatu gołdapskiego“.

W krótkiej uroczystości zorganizowanej w Starostwie Powiatowym w Gołdapi uczestniczył komendant powiatowy Policji w Gołdapi mł. insp. Dariusz Stachelek wraz z policjantami gołdapskiej drogówki. Funkcjonariusze otrzymali z rąk pani starosty Marzanny Wardziejewskiej specjalistyczne urządzenie do pomiaru współczynnika przejrzystości szyb w samochodach. Będzie to bardzo pomocne narzędzie do walki z kierującymi, którzy naruszają obowiązujące przepisy.

Ustawodawca jasno sprecyzował normy, jakie spełniać muszą przyciemnione szyby samochodowe. Odpowiednia widoczność jest gwarancją bezpieczeństwa a każde przyciemnienie szyb powoduje pogorszenie pola widzenia i jednocześnie powstanie realnego zagrożenia w ruchu drogowym. Przypominamy, że niezgodne z przepisami przyciemnianie szyb przednich bocznych i czołowych grozi zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i mandatem karnym.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia szyby przednie i przednie boczne powinny mieć współczynnik przejrzystości światła nie mniejszy niż 70%.

Przyrząd został zakupiony w ramach realizacji projektu „ON, TY i JA – Razem na szlaku bezpieczeństwa Powiatu Gołdapskiego- II edycja”, dofinansowanego z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

Red. KPP Gołdap


Aktualności

Powiązane artykuły