JEDNA KLASA, PROJEKTÓW WIELE. Refleksje przed nowym 2020 w SP1

Z początkiem bieżącego roku szkolnego uczniowie piątej „d” podjęli kilka wyzwań, które połączyło jedno hasło: przeciwdziałać agresji. Niektórych może to zdziwić, bo akurat tej klasie przemoc jest nieobca. Czy jednakże nie należy od siebie, od wewnątrz naprawiać otaczający nas świat? Nasuwają mi się tu słowa znanej piosenki: „Bo jak nie my, to kto?” A zbliżający się koniec roku kalendarzowego składnia do refleksji, czy i na ile się udało…

We wrześniu piątoklasiści znający już z wcześniejszych warsztatów negatywny język szakala i pozytywny żyrafy (wg „Porozumienia bez Przemocy”) zorganizowali Dzień Dobrego Słowa dla całej społeczności swojej szkoły i tym słowem się dzielili z innymi, nakłaniając do porzucania plotki.

Wkrótce potem odbył się kilkudniowy biwak z warsztatami z zakresu socjoterapii i wyzwalaniem u uczniów umiejętności kluczowych takich, jak przedsiębiorczość, kultura słowa. Po powrocie do szkoły nastąpiła kontynuacja szkoleniowych spotkań, tylko z innym trenerem. Zabawy integracyjne, kreatywne, uczące wzajemnego polegania na sobie wsparły fakt, iż do klasy dołączył jeszcze jeden uczeń, który niekoniecznie lubił szkolne regulaminy – próbował zasiać niepokój i to mu się udało. Doszły pojedyncze wagary. A wspomniany biwak i warsztaty miały na celu przebudować sądów poznawcze zbuntowanych nastolatków o sobie i innych na lepsze, pogodniejsze! Z tego względu dalsza praca stanowiła jedno z większych wyzwań klasy 5 „d” w projekcie pod nazwą „Oddycham Świadomie”(„OŚ”), dofinansowanym przez Gminę Gołdap.

W październiku piątoklasiści uczestniczyli w przedstawieniu z okazji dnia Edukacji Narodowej. Byli niezadowoleni z krótkich ról, chcieli więcej. I z chęcią podęli się kolejnego grania, tym razem w przestawieniu stworzonym specjalnie dla nich na potrzeby innego projektu pod nazwą „ON, TY i JA- Razem na szlaku bezpieczeństwa powiatu gołdapskiego – II edycja”, współfinansowanego przez Powiat Gołdapski. Jako wychowawca przypomniałam im znaną książkę pt. „Śmierdzący ser”, która stanowiła dla mnie inspirację do stworzenia scenariusza zatytułowanego „I mniejszy może wiele… Nie sądzimy, szukamy przyczyny – rzecz o Szpili”. Z niej płynęła nauka, jak nie osądzać innych, jak bronić się przed agresorem. Tu Patronatu Honorowego udzielił klasie zespół „Magda Anioł”, którego piosenką „Sądzimy…” zakończyliśmy przedstawienie zaprezentowane młodszym klasom naszej szkoły, części grona pedagogicznego SP1 i zaproszonym gościom ze Starostwa Gołdapskiego i gołdapskiej KPP, z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gołdapi oraz Gminy Gołdap. Brawa i słowa uznania dowiodły, że 5 „d” po raz kolejny sprostała wyzwaniu.

A jak to wszystko przekłada się na życie codzienne? Zmniejszyła się liczba wagarów, poprawiły się oceny w porównaniu do ubiegłego roku. Klasa żywo reagowała na wyzwania Tygodnia Edukacji Globalnej (których realizację SP1 miała przyjemność prezentować na ogólnopolskiej konferencji klimatycznej we Wrocławiu), zatroszczyła się o wygląd szkolnej sali. Ale bójki nie ustały, chociaż zmniejszyły się i nowy w klasie jakby nieco pogodniejszy. Uczniowie potrafią być samokrytyczni, ale jeszcze stare nawyki dają znać, a język nie zawsze chce mówić prawdę. I znów kolejne wyzwanie przed nimi – utworzyli drużynę harcerską, do której chcą zdobyć przepustkę niemal wszyscy z klasy. Ci uczniowie pokazali wielkie serca, włączając się w zbiórkę „Szlachetnej paczki” sporą dawką darów. Fundusze uzyskane z ww. projektów przeznaczyli dla dobra szkoły – nie są więc pazerni. Zmian w kierunku dobrego trwa. To oni postawili na korytarzu szkolnym choinkę Dobrego Słowa w ramach działania SU, uczestniczyli w szkolnym kiermaszu świątecznym, przygotowali klasą wigilię dla swoich rodziców – dialog międzypokoleniowy został wzmocniony. A jednak jeszcze potrzebują wsparcia, usłyszmy ich „wołanie” i okażmy im serca za starania, wskażmy drogę, ale nie etykietujmy już z nowym nadchodzącym rokiem.

– wychowawczyni –


Aktualności

Powiązane artykuły