Podsumowanie Tygodnia Edukacji Globalnej w Szkole Podstawowej w Pogorzeli za nami

Na nasze zaproszenie odpowiedziało siedem szkół i przybyli do nas dzisiaj reprezentanci Szkoły Podstawowej w Grabowie, Szkoły Podstawowej w Boćwince, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej w Jabłońskich, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 5  oraz pierwszy raz Szkoły Podstawowej w Kowalach Oleckich.

Mieliśmy również przyjemność gościć konsultantkę Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Filia w Olecku – panią Małgorzatę Burbę. Przybyli również przedstawiciele Rady Miejskiej w Gołdapi paniw – Teresa Dzienis i Janina Pietrewicz  oraz kierownik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych pani Ewa Bogdanowicz-Kordjak.

Poświęciliśmy dzisiejszy czas na zespołowe zajęcie się problemem wiodącym w tegorocznym Tygodniu Edukacji Globalnej – klimatem. Pracowaliśmy metodą twórczego rozwiązywania problemów: design thinking.

Zgodnie z pierwszym etapem tej metody – empatią – najpierw uczestnicy mieli okazję skonfrontować swoje potrzeby z wpływem na klimat. Obejrzeli film „Tajemnica Twojego Smartfona”, poznali fakty dotyczące zmian klimatycznych, zgłębili informacje na temat zużycia wody na świecie i pojedynczym gospodarstwie domowym, definiowali własne potrzeby związane z wodą oraz przeprowadzali symulację zagrożeń wynikających z braku wody.

Następnie został określony problem, który wszyscy uczestnicy dostrzegają i uznają za pilny – działalność człowieka wobec klimatu musi ulec zmianie. Uczniowie wykazali się wielką wyobraźnią i kreatywnością, przedstawiając skutki zmian klimatycznych w postaci żywych rzeźb. Kolejny etap metody design thinking zakłada stworzenie pomysłów służących rozwiązaniu problemu, dlatego kolejny zadanie postawione przed uczestnikami naszych zajęć polegało na przygotowaniu petycji do władz gminnych z propozycjami uregulowań, które ratowałyby klimat.

Uczniowie poszukiwali także pomysłów korzystnego wpływania na klimat każdego dnia przez pojedyncze osoby. W ten sposób został tworzony Kodeks młodego opiekuna klimatu. W ramach pomysłów zatrzymania zmian klimatycznych nasi uczestnicy wzięli udział w zajęciach praktycznych, podczas których tworzyli nowe rzeczy z odpadów, dając im nowe życie i ratując świat od kolejnych śmieci.

Design thinking zaleca przygotowanie prototypów swoich rozwiązań. Pod tym względem wszyscy nasi goście spisali się fantastycznie – odpowiedzieli na nasz apel przygotowania symbolicznych darów dla Ziemi z zaangażowaniem i pomysłowością. Pojawił się wiatrak, olbrzymi świecący bałwan z odpadów, wykonany przez dzieci rower, ul, globus ze wskazówkami właściwych zachowań, pojemnik na posegregowane śmieci oraz „foliojad”. Wszyscy byli głęboko przekonani, że wprowadzenie w życie wszystkich powstałych pomysłów, musi przynieść skutek i da się Ziemię ocalić, dlatego końcowym optymistycznym akcentem było przybycie przedszkolaków pod postaciami pszczół, dzięki czemu zdegradowany przez człowieka świat znów zazieleni się i odrodzi.

Uczestnicy zajęć i goście mieli możliwość porównania dwóch światów. Najpierw przenieśliśmy ich na daleką, mroźną północ w czasach odległych. Zobaczyli człowieka żyjącego w zgodzie z naturą i przyrodę, w której prawa nikt nie ingeruje. Później odsłonił się ich oczom współczesny krajobraz pełen zanieczyszczeń, śmieci, plastiku i brzydoty, bez niektórych już gatunków zwierząt i z wyraźną dominacją człowieka. Mimo wielkiej świadomości problemu globalnego ocieplenia uczestnicy zajęć byli pod wrażeniem tego zestawienia – dzika przyroda dawała wrażenie spokoju i bezpieczeństwa, druga rzeczywistość przerażała i odpychała. I taka reakcja młodego pokolenia daje nadzieję dla świata.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili dzisiaj naszą szkołę i z takim zaangażowaniem i kreatywnością włączyli się w działania na rzecz klimatu. Wykazaliście się dużą wiedzą, świadomością i odpowiedzialnością.

Jednocześnie Szkoła Podstawowa w Pogorzeli zaprasza wszystkich chętnych – szkoły, rodziców, osoby, które nie miały okazji odwiedzić „ dwóch światów” utworzonych w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej – w okresie od 25.11-29.11 do odwiedzenia naszej szkoły, jesteśmy w stanie oprowadzić grupy i przeznaczyć czas na rozmowę i edukację:) wystarczy do nas tylko przyjechać, prosimy o kontakt telefoniczny 876151949 lub poprzez stronę na fb.


Aktualności

Powiązane artykuły