Dlaczego częściej wybieramy bieżnię elektryczną od tradycyjnego biegania?

Bieganie stało się w ostatnich latach niezwykle modne. To dobra wiadomość, ponieważ ta forma aktywności jest niezwykle korzystna dla organizmu. Pytanie jednak: gdzie i jak biegać? Wiele osób decyduje się na jogging w domowym zaciszu. A dlaczego bieżnia elektryczna może być lepszym rozwiązaniem niż ćwiczenie na zewnątrz? Oto kilka kluczowych kwestii.

Czym różni się bieganie na bieżni od biegania na zewnątrz?

Bieganie w każdej postaci to forma aktywności godna polecenia, jeśli chcesz ogólnie wzmocnić kondycję swojego ciała, a przy okazji wyrzeźbić sylwetkę i zadbać o swoje zdrowie. Pytanie jednak, czy bieżnia domowa zapewnia Ci dokładnie takie same warunki jak teren na zewnątrz? Nie do końca – i wcale nie jest to zła wiadomość.

Najważniejsza różnica polega na tym, że biegasz zawsze po takiej samej nawierzchni – zaprojektowanej z myślą o tej formie aktywności, a zatem bezpiecznej dla Twoich stawów. Ponadto Twój trening przebiega w ściśle kontrolowanych warunkach i może się odbyć bez względu na warunki pogodowe panujące na zewnątrz. Właśnie dlatego bieżnia elektryczna trafia do wyposażenia coraz większej grupy osób biegających.

Zalety bieżni. Wskazówki i plan treningowy

Czym w największym stopniu bieżnia elektryczna przewyższa bieganie w terenie? Oto kilka elementów, które są najważniejsze.

  • Trenujesz w kontrolowanych warunkach

Bieganie po betonie czy asfalcie może na dłuższą metę być przyczyną powstawania kontuzji, a w mieście trudno jest znaleźć trasy prowadzące po bardziej miękkiej nawierzchni. Bieżnia domowa rozwiązuje ten problem, a przy okazji daje Ci pełną kontrolę nad rytmem treningu – samodzielnie ustalasz prędkość i tempo. Nie musisz się obawiać niespodziewanych przeszkód.

  • Ćwiczysz bez względu na pogodę

Ile razy zdarzyło Ci się odpuścić sobie trening na zewnątrz, bo padało, wiało lub trasy były pokryte niebezpiecznym lodem? Gdy w Twoim domu zagości bieżnia, nie znajdziesz takich wymówek. Możesz ćwiczyć niezależnie od warunków za oknem – np. oglądając jednocześnie ulubiony seria. Przyjemne łączysz z pożytecznym!

  • Precyzyjne monitorowanie parametrów

Nowoczesny sprzęt, np. smart bieżnia Spokey, dokładnie pokaże Ci nie tylko prędkość, z jaką biegniesz, Twój puls czy spalone kalorie. To dopiero początek możliwości. Odpowiednio dobrany model dopasuje tempo pracy do tego, jak na bieganie reaguje Twój organizm. Wystarczy, że zsynchronizujesz z bieżnią smartbanda przy pomocy aplikacji w telefonie, a plan treningowy ułoży się automatycznie.

Jak zatem widzisz, domowa bieżnia to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz regularnie pracować nad swoją kondycję. A jak zaplanować trening? Jeśli wyposażysz się w smart bieżnię, czas i intensywność treningu opracujesz pod „kontrolą” aplikacji. Możesz również skorzystać z konsultacji u trenera w klubie fitness.


Porady

Powiązane artykuły