Spektakl ewangelizacyjny Zanieśmy światu Miłość

Przeżywamy w Kościele powszechnym Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny Październik 2019. Jak sto lat temu papież Benedykt XV, tak obecnie papież Franciszek pragnie na nowo rozbudzić w ochrzczonych świadomość obowiązku misyjnego głoszenia Ewangelii. Z wielką mocą i entuzjazmem, z odpowiedzialnością.

Wychodząc naprzeciw wezwaniu Ojca Świętego, grupa wiernych z par. pw. NMP Matki Kościoła w Gołdapi pod opieką ks. Mariusza Pawliny podjęła się przygotowania spektaklu misyjnego Zanieśmy światu Miłość. Treść spektaklu sięga do samego źródła tej Miłości, czyli do posłania Syna Bożego. Kolejne jego odsłony ukazują misję pierwszego Kościoła: od polecenia misyjnego Jezusa skierowanego do apostołów przed wniebowstąpieniem, poprzez oczekiwanie na spełnienie obietnicy przyjścia Pocieszyciela i Ducha Prawdy, po żarliwą gotowość jej wypełnienia w dniu Pięćdziesiątnicy.

Ukazany w spektaklu radosny apostolski zapał misyjny powinien trwać nieprzerwanie aż do Paruzji. Jezus nadal posyła. Posyła swoich ochrzczonych uczniów do niesienia innym Miłości, którą jest On sam; do ukazywania wszystkim zagubionym, poranionym i wątpiącym jedynej Drogi, Prawdy i Życia. Wszyscy współcześni bohaterowie spektaklu Zanieśmy światu Miłość przekazali to orędzie Jezusowej Miłości. Mówiąc o powinnościach wynikających ze stanu (rodzice, kapłan, siostra zakonna), wieku (dziewczyna, chłopiec), czy wykonywanego zawodu (nauczyciel, pielęgniarka, dziennikarz, polityk) akcentowali konieczność zaniesienia w miejsca zamieszkania, pracy i odpoczynku Dobrej Nowiny o zbawieniu przez Jezusa Chrystusa, który za każdego umarł i zmartwychwstał. Tak jak w dniu Pięćdziesiątnicy, tak i obecnie Duch Święty działa z mocą.

Kiedy w wolności zaprosimy go do swojego życia, do swojej codzienności, będziemy mogli żyć Jego darami i być Misją dla innych ludzi. Zarówno piosenka Zanieśmy światu Miłość, która stała się kanwą dla spektaklu pod tym samym tytułem: Zanieśmy światu Miłość, jak i treść spektaklu, a także jego scenografia i powtarzające się kilkakrotnie motto: Zanieśmy światu Miłość, niosły bardzo wyraźne misyjne, ewangelizacyjne przesłanie i… posłanie. Jego symbolika została także wyrażona w przekazaniu świec kongresowych uczestnikom spotkania po zakończeniu spektaklu.

Autorem scenariusza i reżyserem był Ks. Mariusz Pawlina, muzykę do spektaklu napisał Marcin Pyciak, słowa i muzyka do piosenki Zanieśmy światu Miłość siostra karmelitanka z Ełku s. Agnieszka, aranżacja piosenki i przygotowanie wykonania alumn WSD w Ełku Kamil Wielgat. Spektakl został przygotowany z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Został zaprezentowany podczas II Kongresu Misyjnego Diecezji Ełckiej w par. Ducha Świętego w Ełku w sobotę 19 października oraz w niedzielę 20 października w ramach kongresowej stacji parafialnej w konkatedrze NMP Matki Kościoła w Gołdapi. Będzie też ponownie odegrany 28 października w katedrze ełckiej i transmitowany na żywo przez telewizję Trwam. W.K

Fot. Aleksandra Król-Berut


Aktualności

Powiązane artykuły