SP 5 w kalejdoskopie kultur

Kształcenie kompetencji kluczowych i zapoznanie z bogatą węgierską kulturą były celem współfinansowanego przez Unię Europejską projektu pt.:”Kompetencje kluczowe drogą twórczego rozwoju”dotyczącego ponadnarodowej mobilności uczniów. W tym ważnym przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi, którzy w dniach 13-18 października uczestniczyli w wycieczce na Węgry.

Zanim jednak dotarli na miejsce, mieli okazję przechadzać się po urokliwym podkarpackim miasteczku-Krośnie, gdzie miał miejsce pierwszy nocleg. Następnie, przemierzając ziemię słowacką, zatrzymali się w Koszycach, które oczarowały ich przepięknymi fontannami, parkami i katedrą św. Elżbiety. Z uwagą wysłuchali ciekawych opowieści przewodnika, po czym zjedli tradycyjny posiłek w słowackiej restauracji. Wieczorem dotarli do hotelu w Gyomaendrőd, w którym mieli spędzić kilka kolejnych nocy.

Miasteczko dostarczyło im wielu niezapomnianych wrażeń: kąpieli w termach, zwiedzania Muzeum Lalek oraz skansenu, pieczenia pysznych regionalnych ciastek czy spotkania z węgierskimi rówieśnikami podczas trójjęzycznej lekcji oraz zajęć plastycznych. Jednym z punktów programu była również wycieczka do Budapesztu, podczas której uczniowie mogli podziwiać perełki architektoniczne w postaci Placu Bohaterów, budynku parlamentu, Zamku Królewskiego czy Baszty Rybackiej.

Po obiedzie w nadrzecznej restauracji odbyli rejs statkiem, a dzięki przewodnikowi mogli płynąć po Dunaju w rytm walca Straussa i podziwiać pozostałe zabytki Budapesztu, poznając ich historię. W drodze powrotnej do Polski uczniowie zwiedzili inne węgierskie miasto-Eger. Wieczorem zaś dotarli do Zakopanego, w którym zorganizowano im ostatni nocleg.

O poranku, po zjedzonym śniadaniu zdążyli jeszcze podziwiać sylwetkę Giewontu, by ostatecznie udać się do Gołdapi. Dzięki wspólnemu wyjazdowi i pobytowi w różnych krajach uczniowie mieli okazję nie tylko się zintegrować, nawiązać przyjaźnie, gromadzić doświadczenia, ale także kształcić ważne kompetencje i przeżyć coś wyjątkowego.


Aktualności

Powiązane artykuły