Prąd na event – jak wynająć agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to obecnie jedno z urządzeń, które jest po prostu niezbędne przy większości imprez w plenerze. Planowanie organizacji eventu na świeżym powietrzu musi więc zakładać także zabezpieczenie wydarzenia od strony odpowiedniego dostarczyciela mocy. Aby jednak odpowiednio sformułować zapytanie ofertowe, warto poznać bliżej zasady działania agregatu prądotwórczego.

Jaką moc ma agregat prądotwórczy?
Ile mocy potrzebujesz na event?

Jaką moc ma agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze mają bardzo różną moc. Najpopularniejsze (które wykorzystuje się do obsługi imprez, a także placów budowy) mają moc od 5 do 200 kVA (kilovoltoamperów). To bardzo duży przedział mocy i zupełnie różne koszty wynajmu takich urządzeń. Z tego powodu podstawowym właściwie elementem zapytania ofertowego powinna być oczekiwana moc agregatu. Wiele osób nie umie jej określić, natomiast sposób przeliczenia potrzebnej dla konkretnych urządzeń mocy czynnej, czyli określonej liczby kilowatów (KW) na moc bierną agregatu nie jest zbyt skomplikowany. 1kVA to około 0,8 KW. Jeśli więc potrzebujesz 80 KW mocy, to potencjalnie oznacza, że potrzebujesz 100 kVA. To jednak nie do końca dobre założenie. Agregat do stałej pracy powinien zużywać jedynie 70-80% swojej mocy. Ostatecznie potrzebny ci jest więc agregat o mocy około 130-150 kVA. Na szczęście tymi obliczeniami nie musisz się zupełnie przejmować. W zamówieniu dostawcy agregatów prądotwórczych najczęściej oczekują podania jedynie potrzebnej ci mocy czynnej (KW). W zamówieniu na wynajem agregatu prądotwórczego powinny się znaleźć także informacje o orientacyjnym czasie pracy maszyny w ciągu jednego dnia, potrzebnym dozorze agregatu, niezbędnych akcesoriach takich jak przewody, gniazda czy rozdzielnie.

Ile mocy potrzebujesz na event?

https://eventserwis.com udostępnia swoim klientom bardzo przydatną tabelę, która pozwala dość szybko zorientować się, jak wiele mocy potrzebna na konkretny typ wydarzenia plenerowego. Mała impreza bez dużego nagłośnienia potrzebuje od 5 do 10 KW mocy, czyli cichego agregatu prądotwórczego 30kVA. W przypadku lokalnych festynów i średniej wielkości imprez agregat generujący moc 40 KW powinien mieć od 60 do 80 kVA, natomiast duża impreza (np. sportowa z towarzyszącymi jej wydarzeniami artystycznymi) lub koncert potrzebują agregatu prądotwórczego generującego moc 100 KW, czasami nawet 120 KW. Do obsługi takich wydarzeń niezbędny jest agregat o mocy biernej 130-200 kVA. Zasilanie tego typu imprez wymaga bowiem porównywalnej mocy jak obsługa dużych placów budowy.


Ogłoszenia

Powiązane artykuły