Obóz harcerski w Pieninach ze hej!

Obóz odbył się pod koniec wakacji, w dniach 20 – 30 sierpnia. Uczestniczyli w nim harcerze z 2. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” oraz młodzież niezrzeszona z gołdapskich szkół. Obozowicze nie siedzieli zbyt długo w przepięknym Gościńcu H.A.T.A. w Niedzicy, lecz codziennie rano odbywali wędrówki.

Zwiedzili zamek w Niedzicy, a w uszach brzmiał głos: „Przebacz mi Brunhildo!”. Przepłynęli przez Zalew Czorsztyński, obejrzeli ruiny zamku w Czorsztynie. Zapoznali się z funkcjonowaniem elektrowni wodnej w Niedzicy. Drogą Pienińską powędrowali do Czerwonego Klasztoru na Słowacji.

Potem była wyprawa aż do Popradu. Pieniny i Tatry obejrzeli od strony Polski i Słowacji. Płynąc Dunajcem słuchali opowieści flisaków. Od nich dowiedzieli się, że szczyty Trzech Koron górale nazywają Wysoką Kaśką, Grubą Baśką i Kudłatą Maryśką. Na szczycie Trzech Koron Agnieszka złożyła Zobowiązanie Instruktorskie, a Ernest i Michał otrzymali pagony wędrownicze.

Na szczycie Sokolicy przekonali się, że reliktowa sosna została uszkodzona. W wąwozie Homole wartko płynął strumień Kamionka. Wysokie, wapienne ściany wąwozu skrywały wiele rzadkich roślin i zwierząt. Na własne oczy widzieli nurkującego pluszcza i posilającego się zaskrońca. W najstarszym w Polsce, Pienińskim Parku Narodowym wędrowali z panią przewodnik. Po południu harcerze bawili się, mieli gry terenowe, uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych z zakresu profilaktyki uzależnień substancjami psychoaktywnymi oraz ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Na boisku grali w piłkę i nie tylko, pokonywali tor przeszkód. Wieczorami siadali przy ognisku, rozmawiali, śpiewali, przedstawiali inscenizacje, brali udział w festiwalu piosenki obozowej oraz w Przyrzeczeniu Harcerskim, które złożyła Amelia. Świetnie współpracowali w trzech zastępach o znaczących nazwach: „Dzicy z Niedzicy”, „Północne baranki JANOSIKA”, „Wpienione baranki”.

Dzieci i młodzież powrócili z obozu bogatsi o wspomnienia górskich krajobrazów, kondycję fizyczną, nowe przyjaźnie, piosenki, nagrody, oscypki, zdjęcia…

Kadrę obozu stanowili: Andrzej Gutowski, Patrycja Dulewicz, Małgorzata Wojciechowska-Gutowska oraz młoda kadra: Beata Koloszewska, Wiktoria Kowalewska, Agnieszka Gutowska, Ernest Brzozowski.

Zachęcamy wszystkich do wędrówek po Pieninach i poznawania ich piękna.

Obóz harcerski w Pieninach został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi, które pozyskało na niego dofinansowanie od Burmistrza Gołdapi, Starosty Gołdapskiego, Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie oraz od Nadleśnictwa Gołdap.

Małgorzata Wojciechowska-Gutowska


Aktualności

Powiązane artykuły