Skrzynia wianna z posagiem – regionalną pamiątką Warmii i Mazur

Na konkurs „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2019”, który organizowany był przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, wpłynęło łącznie 58 prac z całej Polski.

Ideą corocznej inicjatywy jest pozyskanie regionalnej pamiątki, kojarzącej się z walorami województwa warmińsko-mazurskiego oraz symbolizującej jego kulturę, tradycję i zwyczaje.

– Bardzo trudno jest stworzyć pamiątkę, która jednoznacznie odzwierciedla charakter naszego wielokulturowego regionu – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Zależy nam na zwiększeniu roli mieszkańców i wykorzystaniu ich potencjału, by uchronić pozostałości bogatej przeszłości tych ziem. Pamiątka jest ważnym elementem promocji regionu, kreuje jego pozytywny wizerunek oraz popularyzuje tutejsze atrakcje. Dla turystów stanowi cenną pamiątkę z pobytu, przywołuje wspomnienia i zachęca do ponownego odwiedzenia.

Wśród przesłanych prac znalazły się m.in. rzeźby, plecionkarstwo, kowalstwo artystyczne czy wytwory rękodzieła artystycznego. W skład komisji konkursowej oceniającej poszczególne prace wchodzili przedstawiciele: zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, Pałacu Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie, Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Departamentu Koordynacji Promocji oraz Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wszystkie tegoroczne prace będzie można obejrzeć podczas wystawy, która potrwa od 1 do 31 października 2019 roku w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Wyniki konkursu w 2019 roku:

1.    I miejsce: „Skrzynia wianna z posagiem”: autor Eleonora Toś, Kaflarnia Warmińska;

2.    II miejsce: „Pieczątki”: autor Katarzyna Nachman;

3.    III miejsce (dwa równorzędne):

– „Czas na Warmię i Mazury” – zegary: autor Eleonora Toś, Kaflarnia Warmińska,

– „Fejna Brosza”: autor Natalia Łuczyńska.

SONY DSC

Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Skrzynia wianna z posagiem – regionalną pamiątką Warmii i Mazur

  1. rodzic

    tu ok, ale p. Iza do tężni też świeży powiew dodala, teżnie odżyły, jest pięknie, tak trzymać p. Izo, odpowiedzialność to podstawa.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...