List do redakcji: Co jest ważniejszego od życia i zdrowia?

Druga połowa maja oraz czerwiec są bardzo ciepłe w tym roku. Gołdapianie i goście bardzo chętnie korzystają z plaży miejskiej w Gołdapi i zażywają kąpieli wodnych i słonecznych. Od ponad miesiąca działa także wypożyczalnia sprzętu pływającego prowadzona przez OSiR.

Od początku czerwca w Polsce utonęło prawie 100 osób. To tak, jakby w ciągu miesiąca zniknęły 4 klasy w szkole lub wyludniła się jedna z klatek w bloku. Szczęśliwie te tragedie omijają Gołdap ale o wypadek nie trudno. Licznie oblegana plaża miejska nie jest pilnowana przez ratowników wodnych. Jestem jednym z plażowiczów i od wielu lat ratownikiem wodnym. Codziennie widzę jak z kąpieliska korzysta co najmniej kilkaset osób w tym bardzo dużo dzieci. Są pozbawione pomocy ze strony ratowników wodnych. Nie ma żadnej fachowej opieki, nikogo, kto pilnowałby bezpieczeństwa kąpiących się. Życie i zdrowie wszystkich korzystających z plaży miejskiej, zarówno kąpiących się jak i korzystających z rowerów wodnych, kajaków oraz łódek zależy tylko od przypadku. A do nieszczęścia potrzeba niewiele.

Odpowiedzialność za narażanie bezpieczeństwa gołdapian ponosi bezpośrednio pan Mariusz Kowalczuk, dyrektor OSiR w Gołdapi ponieważ nie zapewnił dyżurów ratowników a pośrednio burmistrz Tomasz Luto, który taki stan rzeczy toleruje. Nie wystarczy wywiesić czerwoną flagę na kąpielisku. Podstawowym waszym obowiązkiem jest dbanie o zdrowie i życie mieszkańców. Gdybyście panowie nie zauważyli, faktycznie sezon plażowy i kąpielowy zaczął się kilka tygodni temu. Przez ten czas zostawiliście ludzi samych sobie.

Imię i nazwisko do wiadomości redakcji


Aktualności

Powiązane artykuły

40 komentarzy do “List do redakcji: Co jest ważniejszego od życia i zdrowia?

 1. ewa

  Może wypadałoby zapoznać się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi tworzenia kąpielisk,serwisu kąpieliskowego itd. a nie oskarżać ludzi!!!widać Pan ratownik to kurs ronił jeszcze za komuny gdzie wszystko robiło sie na,,gębę” ale te czasy dawno minęły i wypadałoby najpierw doinformować się w tej kwestii a później wylewać swoje żale!!!

  1. WOPR

   Tu nie o przepisy chodzi a o życie i zdrowie ludzi! Jeżeli dojdzie do tragedii to będziemy się pocieszać, że „na szczęście” nie doszło do złamania przepisów? Oprócz przepisów kieruj się rozsądkiem.

   1. Janek

    To jeśli 29 maja kąpały się osoby mimo braku flagi i pomimo dogodnej pogody od tygodnia to oznacza, że za życie dorosłego odpowiada dyrektor OSiR, czy osoba, która podejmuje decyzję wejścia do niestrzeżonego miejsca, jak teraz, gdy kąpielisko oficjalnie nie pracuje? Czy jeśli akwen, w którym kąpią się osoby mimo braku ratowników i sezonu należeć będzie do wojewody lub starosty, a może PZW to oni odpowiadają za jego życie mimo pełnoletności?

    1. Andrzej

     Dokladnie wiemy kto wypisuje te komentarze i dlaczego!!!tym osobom nie zależy na bezpieczeństwie ludzi na plaży a na wbiciu szpilki „władzy”

     1. Anonim

      Proszę nie sprowadzać problemu do poziomu dna. Tu nie chodzi o to kto kogo lubi albo nie. To jest zbyt poważna sprawa by sobie z niej robić drwiny.
      Odpowiedzialność wymaga by wynajmując sprzęt pływający ludziom bez sprawdzania ich umiejętności pływackich zabezpieczyć fachową pomoc. Udostępniając kąpielisko ludziom także. Co zrobi babcia z wnukiem na rowerze wodnym jak na drugim brzegu jeziora zrobi się jej słabo? Napiszesz, że zrobiła na złość Kowalczukowi albo Lutemu?
      OSiR a więc gmina jest gospodarzem tego miejsca a nie zachowuje się jak na gospodarza przystało.
      Jak dojdzie do tragedii to będziesz też argumentował najbliższym, że topielec wbił szpilkę władzy?

     2. Robert

      Anonimie sprawdź od kiedy jest organizowane kąpielisko?hm…od 27 czerwca!!!przed tym dniem ludzie wchodzą do wody na własną odpowiedzialność!!!!

  2. ADAM

   EWA TE ŻALE WYLEWA NIE DOKOŁYSANY MARIAN, TAK, RATOWNIKA ROBIŁ ZE 40 LAT TEMU I STĄD BRAK WIEDZY, ALE PRETENSJE MA ZAWSZE, DO WSZYSTKICH I ZA WSZYSTKO !!! TAKI JEST MARIAN

   1. Ryzykowne takie strzelanie w ciemno, bo to nie on jest autorem listu…

    1. adam

     droga redakcjo nie jednemu psu na imię burek ,,, prawda ? ale komentarz z obozu co zawsze wszytko dobrze robil,, 24 lata wszystko dobrze robil,,,,

 2. ktoś

  Dyrektor KOWALCZUK I jego szef- kolega burmistrz bezpieczeństwo ludzi mają gdzieś. Turyści także nie mają możliwości pływać katamaranem.Po prostu żenada, jakie osoby zarządzają miastem i Osirem.

  1. Maniek

   Witamy w Gołdapi mieście gdzie o zajmowanym stanowisku decydują nie umiejętności i kwalifikacje ale kto jest czyim koleszką i bliżej koryta…jeśli by było inaczej obecny nieudanym(bardzo delikatne okreslenie) dyrektor osiru nigdy by dyrektorem nie był. Bo pojęcia żadnego nie ma ale za to aprobatę władzy ma…

  2. Adam

   A co się dzieje na basenie ? To jakaś porażka, brudno, sprzątaczki siedza i tylko plotkuja.. Kiedy bym nie przyszedł to przedszkole bo ich dzieci siedza. No kto to słyszał żeby dziecko pracownika przesiadywalo w pracy u rodzica??

   1. Jacek

    Widać orientujesz sie czyje dziecko jest której sprzątaczki wiec wiadomo że pisze to były pracownik ktory musiał zakończyć swoją wielką karierę i cìężko siè mu z tym pogodzić.

    1. Adam

     Jacku czyżby twoje dzieci też przychodziły do ciebie do pracy na basen ? 🙂 czuje tu ból pewnej części ciała

 3. Piotr

  Mętne tłumaczenia pana Kowalczuka na ostatniej Sesji, które wypowiadał w odpowiedzi na słowa radnego Mioduszewskiego nie podniosą poziomu bezpieczeństwa nad naszym jeziorem. Za dużo mniejsze niedopatrzenia ( albo kwoty finansowe) ludzie w tym mieście byli utrącani przez burmistrza. A teraz co? Zbyt bliski kolega? Czy Prokuratura została już o tym powiadomiona?

 4. ewa

  Gdzie jest mój komentarz?nie ładnie usuwać niewygodne komentarze!!!

  1. Żaden nie został usunięty…

 5. Jerzy

  Niedługo żeby dojechać do jeziora trzeba bedzie przepychać się przez TIR-y na Suwalskiej, Kolejowej i 1-go Maja dzięki „naszym” radnym i starostom.

  1. koko-poko-sroko-spoko

   Jerzy co ty opowiadasz, po co uprawiasz socjotechnikę, przecież mamy tak jak chcieli mieszkańcy Podlasia i Pan Mieruński i Pani Anuszkiewicz i Pan Pasiuk , Pan Kordjak i inni poprzez zablokowanie modernizacji drogi 651 aby nie było TiRów, To miało być antidotum i co źle, znowu winne starostwo. Jak dobrze, że jest na kogo zwalić. To nie dzięki naszym radnym i starostom jak piszesz lecz dzięki tym wyżej wymienionym krzykaczom.

 6. Adam

  Czepiać się to każdy potrafi!Zapytajcie kogoś kto orientuje jak wyglada utworzenie kąpieliska,jaki to koszt itd a wtedy sie wymadrzajcie!!!dlaczego nikt nie napisze o plażý kolo lesnego zakątka? Tam tez ludzi masa a ratownika wogole nie ma i nigdy nie bedzie!!w tamtym roku bylo zle ze remontuja w tym ze nie ma ratowników (mimo ze sezon rusza jutro) w przyszlym roku będzie woda za mokra…

  1. Gal

   (Fragment usunięty przez redakcję) ile bierzesz za pisanie wazeliniarskich komentarzy? Leśny Zakątek jest prywatnym ośrodkiem a plaża miejska jest utrzymywana z pieniędzy podatników. Mamy prawo wymagać a sezon rusza wtedy kiedy ludzie chcą korzystać z kąpieliska a nie kiedy zarządzi Kowalczuk czy inny Luto.

   1. Adam

    To sam sobie odpowiedziałeś na głowny zarzut dlaczego sezon zaczyna się tak późno!!!koszty,koszty i jeszczr raz koszty.a gdyby nie było pogody i ratownicy by siedzieki „bez pracy” to wielce oburzeni mieszkańcy by się skarżyli że w/w marnują pieniądze podatników!!!

   2. Adam

    We wczesniejszych latach sezon zawsze zaczynał się z zakończeniem roku szkolnego i jakoś nikomu nie przeszkadzało!(no i wymagania były z goła inne co do organizacji)kogoś chyba nadal boli że niektórzy musieli odejść ?prawda?

 7. ja

  Po co ratownik jak jest zakaz kąpieli w jeziorze Gołdap

  1. Mjr Dziura

   W jeziorze nie tylko się kąpiemy, także używamy środków pływających. Więc ratownik jest potrzebny.

  2. Zbyszek

   Cały czas wywieszona jest czerwona flaga oznaczająca zakaz kąpieli. I co jest przestrzegany? Tu chodzi o życie ludzi a nie o zakazy, ich brak, rodzaje i przyczyny. Dotarło? Nie można tak igrać z życiem!

   P.S. Proszę opisać spotkanie dyrektora Kowalczuka z pracownikami (ratownikami) OSiRu. Utracił zaufanie więc nie będzie ratowników na plaży.

  3. Paweł

   Ja morsuje więc wedlug mnie ratownicy powinni być cały rok bo jak ktoś wyżej pisał „sezon rusza kuedy ludzie chcą korzystać z kąpieliska ” może pan ratownik albo gal charytatywnie by przyjął posadę stałego ratownika na plażý?

 8. ja

  Rozumiem,że jak wędkarze pływają od kwietnia do grudnia to też potrzebny jest ratownik.

 9. Anonim

  Wszędzie brakuje ratowników.

 10. Przezroczystość jeziora

  Niech pan burmistrz jeszcze raz wyjaśni działanie 4mln zł wrzuconych do jeziora w postaci chińskiej glinki. Z tego co pamiętam, woda miała być przezroczysta, a tu sinica. Pan Jacek Morzy niemal że dawał sobie za to rękę uciąć. Proszę rekę na pieniek.

  1. Jola

   Proszę sue doedukować w jakim celu była inwestycja w glinkę a co to jest sinica i wtedy sie wypowiadać.

   1. Tak, widać pozytywne działanie glinki… Sinice to inna przyczyna…

    1. Przezroczystość jeziora

     A Ten link dla Pana redaktora.
     http://wfosigw.olsztyn.pl/2017/12/14/rozpoczela-sie-dlugo-oczekiwana-rekultywacja-jeziora-goldap/
     Jednak polecałbym profesionalną literaturę. Pozdrawiam

   2. Przezroczystość jeziora

    To Ty doedukuj się Jola. Pierwszy link z brzegu:
    https://wspolczesna.pl/chinska-glinka-oczysci-jezioro-zabije-grozne-sinice/ar/5723760

   3. Przezroczystość jeziora

    A Pani wyedukowanej Joli podrzucę jeszcze info ze strony firmy która aplikowała tę wspaniałą glinkę za ponad 4 mln zł. Pozdrawiam Panią

    1. Przezroczystość jeziora

     Ten link:
     https://biopro.pl/realizacje/rekultywacja-jeziora-goldap-etap-ii/

   4. Jola

    Przytoczyłeś artykuł z wielce wiarygodnej i naukowej gazety „w”.Pomimo to napisane jrsy że to po pierwsze nowatorska metoda a nie jest napisane że skuteczna, po drugie rekultywacja trwa kilka lat jak nie dłużej.Trzecia i najważniejsza kwestia kto wypowiada się na temat glinki?fachowiec? Naukowiec?czy osoba ktora w dobrej wierze próbuje coś zrobić dla jeziora i wierzy w powodzenie tej metody?

 11. ja

  jutro będę pływać łódką na jeziorze Ostrówek
  mam nadzieję że tam jest ratownik
  ludzie czy wy naprawdę jesteście tak ograniczeni,zaślepieni władzą byłego burmistrza,bo co by nie zrobił burmistrz Luto to porażka według was

 12. Iza

  Ciekawa jestem czy w tym roku też kobiety będa pracowały na wypożyczalni plaży miejskiej i ciągły te wszystkie sprzęty. Wstyd po prostu, jak by nie było mężczyzn w całym osirze! Nie mogłam patrzeć na to przez ostatnie wakacje..