Jak kompleksowo chronić uprawy przed chwastami i chorobami?

Aby zbierać plony, trzeba umieć nie tylko to robić, ale także właściwie dbać o rośliny. Mowa tu nie tylko o chorobach, które mogą dotknąć zbiory rolnicze, ale także o chwastach, które pojawiają się przed wiosennymi pracami i w trakcie wzrostu roślin. Jak kompleksowo ochronić nasze zbiory?

Co powodują choroby?

W przypadku chorób, są to takie schorzenia, które powodują przede wszystkim zmniejszenie się rośliny i osłabienie jej plonów. Jednocześnie choroby wpływają na zdrowie plonów samych w sobie. Poprzez ich obecność osłabia się struktura rośliny, a co za tym idzie także jej wytrzymałość. Często nie dochodzi do jakiegokolwiek obrodzenia i z plonów są nici. Choroby trzeba obserwować szybko. Należy zwracać uwagę głównie na liście, po których najszybciej można rozpoznać problemy.

Co powodują chwasty?

Chwasty nie atakują samej rośliny, ale rywalizują o pożywienie. Zabierają zbiorom wodę, bez której tamte nie są w stanie dobrze rosnąć. Są także tzw. złodziejem wartości odżywczych. Przy tym potrafią doskonale wytrzymać bez składników odżywczych, gdyż ich zakorzenienie jest niezwykle głębokie. Odchwaszczanie robi się najczęściej jeszcze w trakcie przygotowań gleby do wiosennego sadzenia i siania roślin. W międzyczasie należy także pilnować, by nie przedostały się one do gleby ponownie.

Kompleksowe rozwiązanie na chwasty i choroby

Odpowiednia, integrowana ochrona roślin to używanie właściwych herbicydów i fungicydów, które wspólnie są w stanie zagwarantować nie tylko odporność na choroby i schorzenia, które mogłyby zniszczyć plony, ale także przeciwdziałanie pojawieniu się chwastów w glebie, które mogłyby zabrać roślinom niezbędne do życia składniki. Dlatego warto zwrócić uwagę na wybór właściwych produktów tego typu.

Wspólnie dla zbiorów

Kompleksowe rozwiązania mają tę zaletę, że są łatwe i nie sprawiają dodatkowych problemów w kontekście zdrowia czy smaku roślin. Warto więc stawiać na uprawy naturalne, wspomagane dobrymi środkami integrowanej ochrony roślin.


Porady

Powiązane artykuły