W piątek była rzeka Gołdapa, w sobotę Sapina, a w niedzielę Rospuda! Recykling Rejs zawitał na Mazury i Suwalszczyznę, gdzie hasło tegorocznej edycji „Stop dla zaśmiecania środowiska wodnego – każdy może pomóc” było realizowane w praktyce w dniach 7-9 czerwca. Podczas całodziennych akcji wolontariusze z Gołdapi i okolic w kajakach patrolowali i sprzątali wody i brzegi tych rzek.
Jak zauważa Dominik Dobrowolski: Mazury to nie tylko tysiące jezior i wspaniałe lasy, to też dzikie, nieuregulowane rzeki, coraz rzadziej spotykane w Europie. Dbając o ich czystość, dbamy jednocześnie o te tysiące jezior, które rzeki zasilają lub biorą w nich początek. Realizując od wielu lat liczne projekty ekologiczne, w tym Recykling Rejs, widzę jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Jednocześnie w nasze akcje angażują się wszyscy, niezależnie od wieku, co daje nadzieję, że stan środowiska będzie się poprawiał.
Akcja „Recykling Rejs – 3 rzeki” to trzecia realizowana w IX edycji projektu „Recykling Rejs – odzyskuje tworzywa sztuczne”, podczas których organizatorzy Fundacja PlasticsEurope Polska i Dominik Dobrowolski oprócz sprzątania brzegów rzek i jezior, edukują na temat właściwych sposobów postępowania z odpadami, w szczególności odpadami tworzyw sztucznych.
– Na prośbę lokalnych ekologów nasza akcja ponownie zawitała do Gołdapi, co bardzo cieszy, ponieważ tylko zaangażowanie lokalnych społeczności, udział szkół i wsparcie administracji mogą zapewnić powodzenie edukacji ekologicznej. Właściwe zachowania, czyli nieśmiecenie, oraz dobrze zorganizowany system zbiórki i zagospodarowania odpadów to dwa kluczowe elementy, które pozwolą zawrócić odpady do obiegu gospodarczego i odzyskać surowiec.”, mówi Kazimierz Borkowski z Fundacji PlasticsEurope
Polska, dodając „Weźmy do serca hasło „Dbam o środowisko – śmieci zabieram ze sobą” – rzeka to nie miejsce na odpady, zwłaszcza te wartościowe, które można poddać recyklingowi, jak odpady tworzyw.
Bardzo się cieszę, że kolejny raz mogliśmy wziąć udział w tak wyjątkowej akcji – mówi Alina Oleszczuk, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi i koordynatorka akcji.
Dziękuję
– uczniom z gołdapskich szkół i ich rodzicom za udział w sprzątaniu.
Dziękuję za patronat:
- ekologowi Dominikowi Dobrowolskiemu;
- Fundacji PlasticsEuropa Polska-Annie Kozyra Szestyńskiej;
Nadleśnictwu Gołdap: nadleśniczemu Grzegorzowi Jejerowi, leśnikom: Agnieszce Iber, Danielowi Jejerowi, Marcinowi Mor, NataliiTokarskiej; - Burmistrzowi Gołdapi Tomaszowi Rafałowi Luto;
- Staroście Gołdapskiemu Marzannie Wardziejewskiej;
- Firmie Goldap Travel -Andrzejowi Juchniewiczowi.
Dziękuję za cudowną współpracę, pomoc i udział w akcji:
- WOPR Gołdap, OSiR Gołdap-Tomaszowi Grudzińskiemu;
- PKPR;
- PSP Gołdap -Krzysztofowi Budzińskiemu;
- Punktowi Przedszkolnemu Nibylandia;
- Gołdapskiemu Stowarzyszeniu Historycznemu ARCHEO;
- Zespołowi Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi;
- Grupie „Rowerowa Gołdap”;
- Grupie „Łowcy Przygód Gołdap”;
- SDS Goldap;
- Gołdapskiemu Stowarzyszeniu Honorowych Dawców Krwi;
- gołdapskim mediom: www.goldapinfo.pl, www.goldaporg.pl;
- Nadleśnictwu Borki Marcinowi Kobeszko;
- Nadleśnictwu Szczebra Piotrowi Glińskiemu;
- Nadleśnictwu Rajgród Jackowi Koniecznemu.
Dziękuję
Filipowi Pobłockiemu, który wszystko zarejestrował i już produkuje film. pt. „Recykling Rejs 3 rzeki” Premiera wkrótce…
– Bardzo, bardzo dziękuję, że jesteście z nami. Serce rośnie, jak wspólnie możemy chronić nasze środowisko – dodaje pani Alina.
Projekt „Recykling Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne”, realizowany od 2011 roku, cieszy się dużym uznaniem i został już kilkakrotnie nagrodzony w różnych konkursach ekologicznych. W tym roku Dominik
Dobrowolski został laureatem II. Edycji Krajowej Nagrody Ekologicznej „EKOJANOSIK – Zielona Wstęga Polski” za realizację projektu „Recykling Rejs”.
Więcej informacji o akcjach Recykling Rejs na www.recykling-rejs.pl oraz