Złodziejaszki w kinie

W środę (29 maja) odbyło się kolejne spotkanie miłośników dobrego kina w Małomiasteczkowym Klubie Filmowym. Tym razem oglądano zdobywcę Złotej Palmy na festiwalu w Cannes w 2018 roku – film „Złodziejaszki” w reżyserii Hirokazu Koreedy.

W tym filmie Koreeda znakomicie kreśli obraz nizin japońskiego społeczeństwa, tak innego od naszego wyobrażenia japońskiej kultury oraz tego, co możemy zobaczyć w mediach (czyli głównie zamożnych i zapracowanych Japończyków, pracowników korporacji). Większość filmowej rodziny Shibata jest tak naprawdę członkami typowej klasy robotniczej.

Głowa rodziny – Osamu, pracuje fizycznie na budowie, a jego partnerka Nobuyo w pralni. Natomiast nastoletnia Aki pracuje w peep show. Wspólnota w „Złodziejaszkach” jest zaprzeczeniem korporacyjnej rzeczywistości Japonii, delikatnym manifestem skierowanym przeciwko współczesności, która opiera się wyłącznie na postępie ekonomicznym. Gdy Koreeda triumfował na festiwalu w Cannes, po powrocie do kraju nie otrzymał oficjalnych gratulacji od premiera.

Polityka prowadzona przez Abego (premiera) jest krytykowana w świecie artystów, bowiem skupia się w dużej mierze na ekonomicznym wzroście kraju, doprowadzając przy tym do kryzysu w społeczeństwie klasy średniej. Sam Koreeda zaprzecza z kolei, że jego film miał być głosem politycznym. „Złodziejaszki” są próbą odpowiedzi na pytania: czym jest współczesna (i może nie tylko współczesna) rodzina, co właściwie ją konstytuuje, więzy krwi czy może intymność relacji, emocjonalne ciepło, wzajemna lojalność?

Dom Kultury w Gołdapi oraz animatorki MKF – Aleksandra Król-Berut i Halina Jasińska zapraszają na kolejne spotkanie 19 czerwca 2019. Następnym filmem wyświetlanym w ramach klubu będą „Oni” Paulo Sorrentino.

A. Król-Berut

Powiązane artykuły