DKK z Bań Mazurskich wziął udział w II Wojewódzkiej Debacie Literackiej

W czwartek, 16 maja, Dyskusyjny Klub Książki działający w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich wziął udział w II Wojewódzkiej Debacie Literackiej nt. książek nominowanych do WAWRZYNU – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur.

WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur od 15 lat jest jedyną nagrodą literacką wyróżniającą wartościową literaturę związaną z regionem Warmii i Mazur. Przyczynia się do rozwoju kultury w regionie, integracji społeczeństwa, a także promocji województwa w kraju (nominowani laureaci to często autorzy spoza województwa, publikacje ogólnopolskich wydawnictw).


Panie z DKK spotkały się w bibliotece i podjęły się debaty literackiej dotyczącej książki Krzysztofa Bochus „Szkarłatna głębia”. Powieść kryminalno-historyczna, zaskakujący finał kolejnego śledztwa Christiana Abella. Rok 1934, w elbląskim domu modlitwy zostają znalezione okrutnie okaleczone zwłoki Wima Oxelrode, starszego gminy mennonickiej na Mierzei Wiślanej. Wkrótce w równie makabrycznych okolicznościach ginie kolejny członek wspólnoty. Radca kryminalny Christian Abell staje przed podwójnie trudnym zadaniem. Musi przełamać zmowę milczenia w hermetycznej społeczności żyjącej na obrzeżach cywilizacji i odnaleźć nieuchwytnych zabójców.

Panie chętnie wzięły udział w debacie – rozmowa, dyskusja na temat książki nie miała końca. Czytelniczki stwierdziły, że sprawa kryminalna jest tylko pretekstem do pokazania szczegółów historii lat 30-tych. Nietuzinkowi bohaterowie na ciekawym tle historycznym w Wolnym Mieście Gdańsku i na Żuławach pozwalają przenieść się do tamtych czasów. Zarówno sytuacja polityczna po dojściu do władzy Hitlera, jak i życie Mennonitów ukazuje książkę z wyraźnym edukacyjnym przesłaniem W debacie panie podkreślały, że książka została dobrze napisana z wyraźnym edukacyjnym przesłaniem i popierają decyzję nominowania książki do nagrody.

Powiązane artykuły