Aby Święta Wielkanocne były bezpieczne

Święta Wielkanocne tuż tuż… To okres odpoczynku, który spędzamy najczęściej w gronie najbliższych. Aby ten czas był bezpieczny i upłynął nam spokojnie bądźmy uważni i ostrożni.

Podczas przedświątecznych zakupów i przygotowań zwracajmy szczególną uwagę na osobiste rzeczy a podczas podróży w dalekie trasy nie pozostawiamy naszych mieszkań bez opieki. Kiedy my świętujemy, złodzieje nie próżnują…

Pamiętajmy o kilku radach, które mogą sprawić, że nie padniemy ofiarą złodziei i bezpiecznie dotrzemy do swoich rodzin.

  • Wszędzie tam, gdzie jest tłok – szczególnie w sklepach, na targowiskach– zachowajmy szczególną ostrożność. Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki, zwracajmy uwagę na podręczne torebki i zakupy.
  • Wyjeżdżając do rodziny na święta pamiętajmy, aby właściwie zabezpieczyć swoje mieszkanie. Poprośmy zaufanego sąsiada, aby zwracał uwagę na nasz dom lub mieszkanie podczas naszej nieobecności. Pamiętajmy również o tym, aby samochody parkować na parkingach w miejscach dobrze oświetlonych.
  • Wybierając się z daleką drogę do rodziny pamiętajmy, że wolniej oznacza bezpieczniej, a droga nie jest miejscem na brawurę i narażanie życia najbliższych. Przekraczanie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie czy nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to największe grzechy kierowców i jednocześnie najczęstsze przyczyny poważnych wypadków drogowych. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą. Nie zapominajmy o pasach bezpieczeństwa, które powinien mieć zapięte nie tylko kierowca, ale również każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach.
  • Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy i na nich będzie również skupiona uwaga gołdapskich policjantów w ramach prowadzonych działań „Bezpieczny Weekend- Wielkanoc”
  • „Śmigus-dyngus” – W tym dniu policjanci stanowczo będą reagować na wybryki chuligańskie, popełniane przez dzieci i młodzież związane z tradycją „lanego poniedziałku”. Symboliczne polewanie wodą jest jak najbardziej dopuszczalne. Jednak w stosunku do osób, które w sposób rażący będą naruszały przyjęte zwyczajowo normy zachowań, funkcjonariusze będą karać mandatami. Policjanci potraktują takie zachowania jako wykroczenie, za które mogą nałożyć mandat nawet do 500 zł.

Jeśli spostrzeżemy niepokojące nas sygnały lub poczujemy się zagrożeni nie wahajmy się powiadomić policję. Numer alarmowy 112 jest dostępny całą dobę.

ZDROWYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH życzy Kierownictwo, funkcjonariusze i pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi.


Aktualności

Powiązane artykuły