#SuperKoderzy w Boćwince

Od listopada, w każdy poniedziałek, w Pracowni Orange w Boćwince odbywały się zajęcia z budowania i programowania robotów. W projekcie brała udział grupa 10 dzieci w wieku 9-12 lat. Uczestnicy pracowali na 4 zestawach Lofi Robotów.

Zajęcia rozpoczęły się od wprowadzenia dzieci w świat robotyki oraz uzmysłowieniu im, że roboty są niezwykle ważną częścią naszego życia.

Długa dyskusja na temat zalet i wad wykorzystywania robotów w codziennym życiu skłoniła wszystkich do refleksji. Kolejnych kilka zajęć uczestnicy spędzili na rozgryzaniu instrukcji i wkręcaniu śrubek. Majsterkowanie niektórym wychodziło świetnie, inni jednak mieli z tym spore problemy. Podczas tych zajęć dzieci walczyły z czasem, bo każdy chciał jako pierwszy zbudować własnego robota.  Już w styczniu roboty były gotowe do programowania.

Zaskakująco szybko uczestnicy odkryli, jak w łatwy sposób zaprogramować robota. Zdecydowanie pomogła im w tym znajomość programowania w języku Scratch. Gdy wszystkie grupy przetestowały swoje maszyny, uczestnicy zajęć postanowili sprawdzić, która z nich wykonała zadanie najlepiej. W tym celu zorganizowali wyścig robotów. Zabawa była przednia a emocje ogromne. Każdy chciał, aby to jego drużyna wygrała. Niestety zwycięzca może być tylko jeden. Kolejne zajęcia prowadziły nas przez odkrywanie, co jeszcze można zbudować z zestawu Lofi. Okazało się, że zwykły pojazd może przemienić się w światłoluba, podnośnik, bramę automatyczną czy wiatrak. Nie brakowało także autorskich projektów.

Realizacja projektu „SuperKoderzy” przyczyniła się do znacznego zwiększenia zainteresowania robotyką wśród dzieci ze wsi. Uczestnicy projektu rozwinęli umiejętność budowania algorytmów w graficznym języku programowania. Ćwiczyli pracę pod presją czasu oraz współpracowali w małych grupach. Dzielili się zadaniami i wspólnie rozwiązywali problemy.

Pracownia Orange w Boćwince


Aktualności

Powiązane artykuły