pH metr glebowy – jak sprawidzć i zmienić odczyn pH gleby

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowy rozwój roślin jest gleba. Wiele z nich może rosnąć tylko w określonych warunkach glebowych. Odczyn pH odgrywa tu bardzo istotną rolę. Jest jednym z podstawowych parametrów gleby.

Do zmierzenia odczynu pH niezbędny jest pH metr glebowy.

Jak odczyn pH wpływa na rośliny?

Odczyn pH, czyli odczyn kwasowości gleby jest odpowiedzialny za przyswajanie przez rośliny niezbędnych do życia pierwiastków. W przypadku gdy gleba ma nieodpowiedni odczyn pH, niektóre pierwiastki stają się niemożliwe do pobrania przez rośliny. W ten sposób powstają niedobory, które powodują że rośliny nie rosną poprawnie nawet gdy zapewniamy im odpowiednio nawiezioną i bogatą w składniki pokarmowe glebę.

Najwięcej roślin dobrze czuje się w glebie o odczynie 5,5-6,5 pH, czyli lekko kwaśnym. Istnieją także rośliny, które lubią gleby zasadowe. Wiedza o doborze odpowiedniego odczynu dla danej rośliny jest kluczowa do osiągnięcia udanej uprawy.

Rośliny takie jak sałata czy jabłoń potrzebują gleby o odczynie pH neutralnym lub zasadowym – pH 6,8-8. Natomiast borówka, ogórek czy wrzos wymagają gleby o kwaśnym odczynie pH – 4,5-5 pH.

W jaki sposób sprawdzić pH gleby przy użyciu pH metru?

Aby zapewnić odpowiedni rozwój swoim roślinom należy sprawdzić odczyn pH gleby, w której już rosną lub w której dopiero zamierzamy je posadzić. Bardzo szybko i łatwo można to zrobić z pomocą pH metru glebowego. Wystarczy umieścić końcówkę czujnika w glebie, odczekać chwilę (najlepiej około 60 sekund) i odczytać wynik – odczyn pH jaki posiada sprawdzana gleba. Po dokonaniu pomiaru możemy łatwo stwierdzić czy nasza gleba wymaga zakwaszenia (np. przy zastosowaniu siarki), czy może odkwaszenia (np. przy zastosowaniu wapna), czy mamy do czynienia z odpowiednim odczynem pH gleby.

Aby uzyskać optymalny i najbardziej dokładny wynik pomiaru próbki ziemi należy pobierać z różnych miejsc, a następnie wymieszać je w słoiczku lub niewielkim pojemniczku i dodać odrobinę wody, tak aby uzyskać delikatnie błotnistą konsystencję. Gleba, której używamy do pomiaru powinna zostać pozbawiona kamieni i źdźbeł trawy. W ten sposób uzyskany wynik pomiaru będzie najbardziej rzetelny i dokładny.

Jak zmienić odczyn pH gleby?

Jeśli po wykonaniu pomiaru odczynu pH gleby okazuje się, że jest on nieprawidłowy dla uprawianych w niej roślinach należy go zmienić.  W przypadku, gdy wartość pH jest niższa niż wymagana dla danej rośliny mamy do czynienia w odkwaszaniem gleby. Kiedy natomiast sytuacja jest odwrotna – gdy wartość pH jest zbyt wysoka, należy zakwasić glebę. Dobór odpowiednich środków, których użyjemy oraz ich ilości zależy przede wszystkim od tego jak szybko chcemy osiągnąć efekt naszej pracy, a także od rodzaju gleby, która się zajmujemy oraz jej wyjściowej wartości pH.

Do odkwaszania gleby stosuje się nawozy wapniowe oraz wapniowo-magnezowe. Dla uzyskania odpowiednich efektów należy je dokładnie wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Do zakwaszania gleby stosowane są różnego rodzaju środki zawierające w składzie siarkę. Nie są to jednak zabiegi długotrwałe i należy stale kontrolować odczyn pH gleby.


Porady

Powiązane artykuły