Które banki w Polsce cieszą się największym zaufaniem?

banki

Oczywiście określenie „banki w Polsce” nie musi oznaczać, że idzie tu wyłącznie o banki polskie. Mamy bowiem czasy, kiedy to i na naszym rynku finansowym jest wiele banków, które są zakorzenione w innych krajach, choćby w Wielkiej Brytanii. Natomiast jeśli idzie o zaufanie do banków to klient kieruje się zwykle kilkoma ważnymi kryteriami.

Na jakiej podstawie klient wybiera bank?

W ostatnich latach wzrosło znaczenie kryterium atrakcyjności oferty bankowej, dotyczy to między innymi rodzajów kredytów (w tym bardzo ważnego dla klienta – kredytu mieszkaniowego), kont osobistych i pożyczek gotówkowych. Istotne jest oczywiście oprocentowanie. Klienci bardziej wnikliwi, zwłaszcza przedsiębiorcy, zwracają uwagę na wysokość aktywów banku.

Bywa natomiast rozdźwięk pomiędzy atrakcyjnością oferty finansowej a poziomem obsługi w tym samym banku. Do korzystania usług mogą zrazić niekompetentni i nieuprzejmi doradcy.

Nadal ważnym kryterium jest stabilność banku i dla wielu klientów dowodem na to będzie to, jak długo bank jest obecny na rynku. Stąd między innymi nadal sporym zaufaniem darzą klienci PKO BP. Istotnym czynnikiem przyciągającym klientów jest reklama w popularnych mediach, co jednocześnie może świadczyć o zasobach banku w aspekcie dodatnim.

Klienta niejednokrotnie zniechęca do banku niezrozumiała oferta i przypadki wmanipulowania przez konsultanta w dodatkowe „atrakcje”, co wiąże się nierzadko z dodatkowymi opłatami. Prawie połowa Polaków decyduje się na korzystanie z konkretnego banku biorąc pod uwagę przejrzystość oferty. Na szczęście negatywne skutki dla siebie takich niezrozumiałych ofert część banków w ostatnich latach sobie uświadomiła.

Zatem, które banki?

Najbezpieczniejsze banki w Polsce to grupa już rozpoznawalna nawet sporej ilości osób o niezbyt zasobnych kieszeniach. Ranking zmienia się nieznacznie. Polscy klienci nadal chętnie korzystają z usług PKO BP.

W ostatnich latach w czołówce znajdziemy najczęściej PKO Bank Polski, Bank Pekao Polski, również Santander BP (wcześniej BZ WBK), ING Bank Śląski, mBank, Alior Bank i Bank Millenium. Można do tej listy dodać jeszcze Bank BGŻ BNP Paribas, Getin Noble Bank i City Handlowy. Ten ranking zbiega się z raportem Komisji Nadzoru Finansowego opublikowanym w 2018 roku.

Warto przy okazji wiedzieć, że banki w Polsce można podzielić na komercyjne i spółdzielcze. Część z nich utworzyły znane instytucje, choćby Skarb Państwa, który jest właścicielem PKO BP, natomiast Alior Bank należy do PZU SA. Większość banków komercyjnych funkcjonuje z kapitałem zagranicznym. Stuprocentowo polskie w tym aspekcie są banki spółdzielcze.

Odwiedź https://domkredytowy.pl


Aktualności

Powiązane artykuły