O pracach nad spektaklem „Błoto” według prozy gołdapianina

Na portalu poranny.pl znajdziemy reportaż o tym, jak „Teatr Dramatyczny przygotowuje premierę spektaklu „Błoto”. Sztukę według książki Jana Jastrzębskiego z Gołdapi reżyseruje Martyna Łyko”.

Czytamy między innymi: „Błoto” to sztuka, która powstaje na podstawie książki wydanej w 1995 roku przez Dwutygodnik „Z bliska”, działający przy Domu Kultury w Gołdapi. Autor utworu – Jan Jastrzębski to prozaik i poeta, którego twórczość publikowana była w wielu czasopismach, m.in. w „Kamenie”, „Nowym Wyrazie”, „Odrze”, „Sycynie”, „Borussii”, „Jaćwieży” oraz w biuletynie „Ocalenie przez poezję”. Jego wiersze znalazły się także w licznych antologiach, takich jak Piękna Góra, Przed i za. Jest autorem czterech zbiorów opowiadań: Fado o ogrodach (1981), Drżąc (1987), Błoto (1995) i Prozy kolejowe (1999). W 2006 r. ukazała się jego mini powieść Zaćmienie księżyca.

https://poranny.pl/teatr-dramatyczny-martyna-lyko-rezyseruje-bloto-jana-jastrzebskiego-zdjecia/ar/13842180?fbclid=IwAR2hMTvMaqXmWl0UntBbNq63DhMtE_IKg9x58qteLYO4SIssUuiOKN-WOVk#kultura

Spektakl na podstawie książki Jana Jastrzębskiego przygotowuje Martyna Łyko – reżyserka teatralna i operowa urodzona 1988 roku, w Krakowie. Stypendystka Rady Regionalnej Burgundii, studiowała na uniwersytetach w Lille, Nafplio i w Londynie. Reżyserię Teatralną ukończyła w 2012 roku realizując prapremierę opery “No Exit” A. Vores’a w londyńskim Half Moon Theatre. (…)

Z okazji premiery sztuki ukaże się drugie wydanie „Błota” już w wydawnictwie SIGNI, w nowej szacie graficznej.

Powiązane artykuły