Z Darią w grudniową noc, z Iwoną w styczniowy dzień

W pierwszych miesiącach II etapu edukacyjnego w klasie IV d gołdapskiej jedynki miały miejsce już dwa rozstania z powodu zmiany miejsc zamieszkania dziewcząt. Uczniowie rozstawali się z Darią w grudniową noc, z Iwoną w styczniowy dzień.

14-15 grudnia 2018 r.
– Bardzo chciałabym zostać w tej klasie – mówi pierwsza z wymienionych – ale trudno byłoby dojeżdżać z mojego nowego domu.

Uczniowie IV d od tygodni mają ustalony termin pierwszej klasowej nocki w szkole. Jednym z celów jest integracja, ale życie pisze swoje scenariusze, aczkolwiek, może trochę na przekór losowi, uczniowie tej nocy stają się sobie bliżsi. Jeszcze nie czują rozstania z opuszczającą ich koleżanką. Oprócz zabaw, podczas których poddawane próbie jest ich wzajemnie zaufanie, wspólnie ucztują przy ogromnych pizzach, zakupionych za własne pieniądze (uzyskane z grudniowego kiermaszu w szkole), grają w piłkę na sali gimnastycznej, przeciągają linę. Wesoły śmiech towarzyszy spotkaniu nocą. I rozmowy – te beztroskie i te ukierunkowane. Gwoździem klasowego zajścia jest książka o Małym Księciu z interaktywnymi ilustracjami. Są pierwszymi czytelnikami takiej książki
w szkole, a kto wie, czy nie w Gołdapi?

I nadchodzi moment, w którym Daria staje się najważniejsza. Obsypują ją prezencikami – każdy dał coś od siebie, tak od serca, jeszcze słodycze, niemała maskotka i uściski, i życzenia samego dobra. Wkrótce świąteczny czas, będą wspominać koleżankę przy klasowej wigilii. Nadchodzi ranek, ostatnie wspólne zdjęcia i Darię odbiera rodzina. Pozostali czwartoklasiści także udają się do swoich domów wraz z rodzicami.

18 stycznia 2019 r.

– Wrócę do swojej dawnej klasy, bo znów będę mieszkać poza Gołdapią – zapowiada Iwona na ostatniej godzinie wychowawczej w pierwszym okresie 2018/2019 roku – i teraz wy będziecie moją… dawną klasą.

Wszyscy oglądają rysunek wykonany przez odchodzącą koleżankę – to plakat z okazji nadchodzącego Dnia Bezpiecznego Internetu (przypadającego 5 lutego). Z tym związany jest temat lekcji wychowawczej oraz z bezpiecznym spędzaniem zimowych ferii, a zimowe płatki, gwiazdki i inne śnieżne kształty uczniowie obrazują za pomocą artystycznych… kleksów! W końcu są po lekturze „Akademia pana Kleksa”…

Iwona chętnie wykonała wspomniany plakat, bo lubi rysować. Praca jest niewielkich rozmiarów, ale ciekawa i już ozdabia drzwi sali nr 17, która przynależy do klasy IV d w tym roku szkolnym. Rysunek będzie pamiątką od Iwony. Klasa ma dla niej niespodziankę: wielką torbę słodyczy i fantazyjnie umieszczone na wstążce wspólne zdjęcia, które wywołują uśmiech na twarzy obdarowanej uczennicy. Na pewno nie zapomni czasu przeżytego w tej klasie, w tej szkole – lekcji, wyjazdów, ciekawych klasowych spotkań, plusów i minusów bycia razem. Dobrze, że tych pierwszych jest więcej, choć początek roku tego nie zapowiadał.

Iwona spędza po godzinie wychowawczej dwie kolejne – dla niej ostatnie – lekcje w gołdapskiej SP1 i zapowiada, że jeszcze tę szkołę odwiedzi. Dzwonek ogłasza koniec zajęć i początek zimowej pauzy w nauce. Po przerwie klasa IV d rozpocznie naukę w zmniejszonym składzie. A może jakiś nowy(-a) do nich dołączy… kto wie?

Wychowawca kl. IV d E. J.


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Z Darią w grudniową noc, z Iwoną w styczniowy dzień

 1. Grażyna

  A co to za materiał i z jakiego powodu jest tu zamieszczony?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Od nauczycielki z Jedynki… Gotowiec.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 2. J

  Moim zdaniem takie informacje bardziej niż na tym publicznym portalu powinny znaleźć się na stronach internetowych prowadzonych przez tę szkołę. Cóż to za informacja dla szerszego ogółu odbiorców?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...