Ten „opieszały” regulamin wynagradzania nauczycieli

Podczas czwartkowego posiedzenia komisji Rady Miejskiej dyskutowano nad nowelizacją regulaminu wynagradzania nauczycieli. Wiąże się to z nowelizacją „Ustawy – Prawo oświatowe”, natomiast u nas jest to praktycznie efekt kilku ubiegłorocznych interpelacji radnego Mariana Mioduszewskiego – z 31 stycznia, 26 kwietnia i 26 września.

Podczas dwóch sesji Rady Miejskiej Gołdapi (28 grudnia i 21 stycznia) radny informował też, że nie otrzymał na te interpelacje odpowiedzi. – Nasz regulamin miał już 9 lat i nie przystawał do nowej ustawy oświatowej.

Radni propozycje zmian w uchwale dostali do wglądu we wtorek. Na czwartkowym posiedzeniu przy pomocy slajdów przedstawiała je kierownik Ewa Bogdanowicz-Kordjak.

Najwięcej wątpliwości wzbudzały kwoty bazowe, według których naliczano by  dodatki motywacyjne – nauczycielom, dyrektorom i ich zastępcom (odpowiednio – 0%-20% nauczycielom, 0%-25% zastępcy dyrektora, 0%-40% dyrektorowi).

Zaproponowano też „widełki” dodatków funkcyjnych dla dyrektorów i na ich podstawie dyrektor szkoły mógłby dostawać dodatek funkcyjny w granicach od 450 do 2100 złotych, wicedyrektor – od 300 do 900 złotych, dyrektor przedszkola – od 600 do 1800 złotych.

Link do projektu uchwały:

regulamin_wynagradzania

Radnego Zbigniewa Mieruńskiego zaniepokoiły zbyt duże, jego zdaniem, dysproporcje pomiędzy dodatkami dla nauczycieli, a dodatkami dyrektorów i wicedyrektorów. Ktoś zwrócił uwagę, iż nierzadko nauczyciele (z racji m.in. nadgodzin) zarabiają więcej od dyrektorów.

W trakcie prezentacji głos zabrał radny Marian Mioduszewski:

– Mam wniosek chyba najdalej idący. Uważam, że my dziś chyba tej sprawy nie załatwimy. A to dlaczego? A to dlatego, że na początku popełniono błąd – błąd zaniechania. (…) Najpierw prosiliśmy, aby powstała komisja, która zajmie się regulaminem, wynagradzania. Od stycznia prosiliśmy. (…) Pan burmistrz raczył dwudziestego ósmego czerwca powołać komisję. Bardzo niefortunny termin, ponieważ – lipiec, sierpień, wakacje. Mniemam, że prace zaczęły się – wrzesień-październik (to potwierdziła kierownik Ewa Bogdanowicz-Kordjak). Więc pracowano nad tym kilka miesięcy. Było kilka spotkań. Wiem, że nie doszliście państwo urzędnicy z dyrektorami do konsensusu. Wiem, że były różne propozycje. Stanęło na waszej. Poza tym nie posłuchano mnie… Ja prosiłem, by do komisji powołać również chętnych radnych. (…) Albo członków komisji oświaty. Dzisiaj byśmy byli dużo dalej. (…) Na takim posiedzeniu, w takim tempie, byście chcieli byśmy podnieśli rękę? Ważą się losy trzystu ludzi. Ja wnioskuję, by te propozycje uchwały wynagradzania nauczycieli, których organem prowadzącym jest gmina Gołdap, wróciły do pracy we wszystkich komisjach. (…) Być może w obecności dyrektorów. (…) Myśmy to dostali przedwczoraj. Nie jesteśmy fachowcami. Fachowcy pracowali miesiącami, a my mamy wypracować stanowisko i tworzyć dokument, na podstawie którego będzie się tworzyło prawo lokalne? Wydaje mi się, że nie. Wydaje się, że to jest sprawa poważna. Trochę radę odsunięto na bok. A jak trzeba to rada musi klepnąć. A tak naprawdę byśmy potrzebowali dwa dni, byśmy to zrozumieli, przedyskutowali. Ja przejrzałem dziesiątki regulaminów i nie znalazłem podobnego zapisu. Każda gmina ma swoje rozwiązania.

Pod koniec swojej wypowiedzi radny zaproponował, by temat wrócił na komisje Rady Miejskiej, by te się zajęły „tylko i wyłącznie regulaminem wynagradzania nauczycieli”.

Zebrani przystali na tę propozycję.


Aktualności

Powiązane artykuły

16 komentarzy do “Ten „opieszały” regulamin wynagradzania nauczycieli

 1. Robak

  Po zapoznaniu się przychodzi na myśl refleksja. Wszystko na wprędce i pomyślunku. Fachowcy z magistratu na wzór burmistrza emanacja fachowości za co by się nie zabrali. Tym czasem poczekam na kolejny projekt za około 30 milionów złotych Zakład Przyrodo- leczniczy. Który jest zwieńczeniem obecnej władzy. Nieoficjalnie jego udziały mają być przekazane za symboliczną złotówkę dla chętnego zarządcy bo w innym przypadku złożyć się będzie po około 200 tysięcy miesięcznie na utrzymanie tego nikomu niepotrzebnego przybytku.

 2. Erlina

  „Oto miniatura kraju – myślał – w którym wszystko dąży do spodlenia i wytępienia rasy. Jedni giną z niedostatku, drudzy z rozpusty. ”

  Te krytyczne słowa o Polsce z książki B.Prusa pasują jak ulał do sytuacji w polskiej oświacie, w której jedni nauczyciele (ze szkół samorządowych, objęci Kartą Nauczyciela) mają pracy, pieniędzy i przywilejów w bród, gdy tymczasem inni pozbawieni tego wszystkiego muszą stąd uciekać.

 3. Zaduma

  Czy prawdą jest, że AC ze starostwa szykuje przewrót? Całe miasto już huczy, oba obozy najprawdopodobniej przygotowują się na tą sesje. Ciekawe czy nasz zarządzający miastem L wie że już nie ma swej gwardii w starostwie? I jakim puzzlem w tym wszystkim jest kierownik cmentarza.

  1. Anonim

   Prawdą jest, że RL już jest sam. Dużo się mówi o krążących kopertach, drugim życiu (fragment usunięty przez redakcję) wielu donosach pracowników do różnych instytucji z 3 literowym skrótem. Dlatego uciekają od niego wszyscy którzy mogą. A Ci którzy się zastanawiają – już czas. Ten okręt tobie!

   1. sędzia red

    Tylko dyletant nie wie, że w Polsce wschodniej każda rozmowa jest rejestrowana podwójnie przez wywiad i inne służby. Siedzieć będą jak tylko kastę sędziowską wymienią. Na razie przetargi wygrywają a władza im pomaga.

   2. Anonim

    O jest i pani idealna.

    1. Anonim

     Idealna ciekawe za co i komu?Trzeba szanować ludzi i ?????ale co tu mówić.

  2. wiem

   Jak by przeszedł kierownik cmentarza to by oznaczało, że zmądrzał na innych też przyjdzie czas..

 4. Sołtys

  Ludzie odchodzą od (słowo usunięte przez redakcję) z kilku powodów. Najczęstsze to:
  – mądrzeją,
  – przestają się bać,
  – odzyskują wzrok.
  Np. facet jeździ po wioskach i przy okazji wyborów sołtysa opowiada ludziom, że gdyby przejął powiat (tak, tak – on przejął powiat!) to już by przekazał pieniądze na drogi. Tylko z czego?? Budżet gminy jest zadłużony blisko maksymalnie. Zadłużył nas bardziej niż Miros nierozsądnymi wydatkami i rozdawnictwem.
  Czas by gołdapianie przejrzeli na oczy i pogonili szkodnika

 5. Iza

  Ty Anonim piszesz same bzdury polegające na insynuacjach i niedomówieniach.W twoich wypocinach nie ma żadnych konkretów,tylko
  nienawiść.
  Robaku tobie też brakuje elementarnej wiedzy choćby o zakładzie za 30 mln.
  To oczywiste zwieńczenie ,ale poprzedniej rady ,która to przegłosowała.
  Faktem jest ,że wielu z nich ponownie nam uchwala złe prawo lokalne i należy te nazwiska podawać do publicznej wiadomości.Hołdyński,Makarewicz,Pietrewicz, Sadowska,Mioduszewski,
  Wawrzyn, Jańczuk,Syperek i Anuszkiewicz są odpowiedzialni za przeznaczenie ok.30 milionów na budowę niepotrzebnego zakładu ,co prawda przy ogromnej presji burmistrzów Tomasza L i Jacka M.

  1. Anna

   Iza kłamiesz, najpierw sprawdź później pisz. Anuszkiewicz była przeciwko zakładowi przyrodo leczniczemu, nigdy nie zagłosowała za powstaniem tego zakładu.

  2. Anna

   Iza zapomniałaś dodać że za powstaniem zakładu przyrodo leczniczego był jeszcze Dominiuk, Dutkowski, Falińska, Ostrowska, Pawłowski, Steć, Wrzosek, Wójtowicz, Kazaniecki.

 6. Rada sołectwa ...

  Oj Tomeczku masz biegunkę? Przypomnieć więcej szczegółów? No to o szpitalu co mówiłeś? Oj, strach cię oblatuje a pseudoprzyjaciele opuszczają. Już widać Twój koniec polityczny.

 7. Iza

  Pani Anuszkiewicz praktycznie nigdy nie była na sesjach ani na komisjach ,ale jak już się pojawiła to nigdy nie protestowała dając swoje przyzwolenie na tą inwestycję. Poza tym podałam nazwiska tych radnych,którzy ponownie o nas decydują.Ich nazwiska powinny być wyryte na tablicy jak ta inwestycja będzie pogrążała nas w długi i straty.Może ogłupiane społeczeństwo wreszcie ich nie wybierze.Faktem jest ,że tylko Tobolski i Murzyn wyrażnie i ostro się temu sprzeciwili.
  Radni uzdrowiska Międzyzdroje zlikwidowali zakład przyrodoleczniczy ponieważ generował ogromne koszty i straty ,a nasza biedna gmina
  musi zaciągać kolejne kredyty,emitować kolejne obligacje a dotacja unijna
  została zmniejszona do 60 %. To na odległość śmierdzi aferą,zważywszy
  zamiary decydentów o ewentualności przekazania obiektu za symboliczną cenę prywatnemu operatorowi.Można już pokusić się o podanie kilku nazwisk na tej giełdzie. Na przykład Ryszard T.

  1. Wioletta Anuszkiewicz

   Uprzejmie Panią (a raczej myślę że kryje się pod tym komentarzem Pan, który bardzo mnie lubi) informuję, że byłam przeciwko Zakładowi Przyrodoleczniczemu, nigdy nie podniosłam ręki za powstaniem tego zakładu. Pozdrawiam Panią/Pana serdecznie
   Wioletta Anuszkiewicz

 8. Anna

  Pani Izo kim Pani jest, że posiada takie informacje? Za symboliczną złotówkę zostanie oddany zakład? Tylko jedna osoba na terenie naszej pięknej gminy ma takie informację i nienawidzi opozycji panującego nam włodarza naszej pięknej gminy. Napisze wszystko żeby opozycję opluć. Kto wie kim jest ta osoba? Ja wiem i Wy też to PW. Jedyny niezastąpiony doradca.