Rozmawiały o książce Jacka Dahnela

W piątek uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich rozmawiały o książce Jacka Dehnela – „Matka Makryna”.

Jacek Dehnel przedstawił postać historyczną: słynną w XIX wieku oszustkę, Makrynę Mieczysławską. Siostra podając się za przełożoną unickiego klasztoru, torturowaną przez Rosjan za odmowę przejścia na prawosławie, zyskała ona sławę w całej Europie i wywarła ogromny wpływ na polskich romantyków oraz całe środowisko Wielkiej Emigracji.

W rzeczywistości za męczennicą, cudotwórczynią i prorokinią kryła się prosta służąca, wdowa po rosyjskim wojskowym, która całe życie spędziła w nędzy i upokorzeniu. Na swoje cierpienie mogła się poskarżyć dopiero kiedy prawdziwe blizny obudowała zmyśloną historią, przemawiającą do słuchaczy, bo mocno zakorzenioną w narodowo-religijnych mitach.
Makryna, niegdyś wymieniana między największymi bohaterami, opisywana przez Słowackiego i Wyspiańskiego, została zdemaskowana w latach 20. XX wieku i zapomniana jako wstydliwa tajemnica polskiej wyobraźni zbiorowej. Teraz powraca jako żywy komentarz do Polski AD 2014, gdzie najrozmaitsze podejrzane osobistości robią karierę, podpiąwszy się pod wiarę i patriotyzm, a przemoc wobec kobiet nadal ma swoich obrońców.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 8 marca 2019 roku o 15.00. Rozmawiać będziemy o książce Hanny Cygler „W cudzym domu”.

Zapraszamy

Powiązane artykuły