Od dziś na przejściu autobus można przeskanować już w ciągu kilku minut

Zapewne od dziś przez gołdapskie przejście graniczne dużo trudniej będzie można przewieźć większą ilość papierosów lub innych artykułów. Oddano bowiem uroczyście do użytku skaner rtg umiejscowiony w dużej hali. W uroczystości uczestniczył między innymi wojewoda Artur Chojecki.

Jak poinformował podinspektor Ryszard Chudy, rzecznik Izby Celnej w Olsztynie: Konfiguracja skanera jest dostosowana do specyfiki przejścia granicznego w Gołdapi. W szczególności przeznaczony jest on do wykrywania przemytu papierosów w różnych typach pojazdów samochodowych, ukrytych w elementach konstrukcyjnych: zbiorniki paliwa, butle gazowe, przestrzeń: dachu, drzwi, słupków, nadkoli, deski rozdzielczej. Skaner wykorzystuje sprawdzoną wysokoenergetyczną technologię obrazowania rentgenowskiego, która umożliwia prześwietlenie kilkudziesięciu cm stali. Technologia ta umożliwia również identyfikację materiałów organicznych i nieorganicznych. W efekcie, bardzo wysoka jakość obrazu pozwala na rozróżnienie przewodu o grubości 1 mm. Skaner wyposażony jest w szeroki wachlarz narzędzi do interpretacji obrazu. Nasz nowy nabytek kosztował prawie 13 mln zł.

Autobus można przeskanować już w ciągu kilku minut. Po zeskanowaniu obraz jest przekazywany do elektronicznej analizy i obróbki przez funkcjonariuszy pracujących w sąsiednim budynku.


Aktualności

Powiązane artykuły