Trekking dookoła uzdrowiska – co zobaczyć w Gołdapi i jak przygotować się do wycieczek

zima-ubior

W okolicy Gołdapi turyści mają do dyspozycji kilkaset kilometrów szlaków pieszych. Można z nich korzystać przez cały rok i o każdej porze są one warte przejścia. Bez względu na to, w jakim jesteś wieku i jaka jest Twoja kondycja fizyczna, rejon Puszczy Rominckiej ma Ci wiele do zaoferowania. Gdzie warto się wybrać i jak do tego przygotować?

Jak przygotować się do trekkingu w Puszczy Rominckiej?

Tak naprawdę rejon Gołdapi nie jest terenem przeznaczonym do klasycznie rozumianego trekkingu, czyli wielodniowej wyprawy po górach i z dużym obciążeniem. Najwyższe góry nieznacznie przekraczają tutaj 300 m n.p.m. Mówiąc więc o trekkingu mamy na myśli pieszą wyprawę, której celem jest podziwianie przyrody. A co czeka Cię w tych okolicach? Przede wszystkim dziewicze krajobrazy, najczystsze powietrze w Polsce i unikalny ekosystem. Za mało? Na trasie możesz też spotkać tak unikatowe atrakcje, jak grobowiec w formie piramidy czy najwyższe w Polsce wiadukty kolejowe.

Podstawą wyposażenia dla pań są buty trekkingowe damskie niskie, termoaktywna koszulka, softshellowa kurtka oraz oddychające spodnie. Zestaw ten na zimniejsze miesiące powinien zostać rozbudowany do bluzy, getrów termoaktywnych oraz niezbędnych dodatków – czapki, chusty oraz rękawiczek. W zimie kurtkę softshellową można wymienić na membranową, bo raczej nie czeka nas wysoka aktywność, a można spodziewać się obfitych opadów śniegu, czyli ochrona przed opadami będzie kluczowa. Zestaw dla panów jest właściwie identyczny, choć zimą można zastanowić się pomiędzy wyborem: getry czy kalesony? W funkcjonalności różnica jest niemal żadna, ale w komforcie może być znaczna. Wszystko zależy od tego, do jakiej bielizny jest się przyzwyczajonym.

3 najciekawsze trasy spacerowe w okolicy Gołdapi

Rejon Gołdapi jest świetnie rozwinięty pod kątem atrakcji turystycznych. Do dyspozycji są ścieżki rowerowe, spływy kajakowe, góry do narciarstwa biegowego i zjazdowego, a także ścieżki spacerowe biegnące przez najpiękniejsze rejony. Skupimy się na tych ostatnich. Oto trzy propozycje dla osób, które Puszczę Romincką odwiedzają po raz pierwszy.

  • Szlak “Suwalski Gigant”, czyli czerwony – biegnie skrajem Puszczy Rominckiej i liczy aż 210 km. Na terenie powiatu gołdapskiego znajduje się 56 km tego szlaku. Prowadzi on od górnej Biebrzy, przez Puszczę Augustowską aż do Jastrzębnej nad Biebrzą. W okolicach Gołdapi trasa ta obejmuje słynny “szlak połamanych semaforów”. To właśnie w tym miejscu możesz zobaczyć pozostałości kolei żelaznej, w tym robiące duże wrażenie mosty kolejowe.
  • Szlak zielony – fragment tzw. szlaku E-11 prowadzącego aż z Hagi do Augustowa. To jeden z europejskich szlaków wędrownych, a jego całkowita długość wynosi ponad 2000 km. Biegnie on przez miasto Gołdap i dalej Puszczę Romincką. Podczas wędrówki zobaczysz ciekawe polodowcowe krajobrazy, a podróż zakończysz przy słynnych mostach w Stańczykach. Ponadto przejdziesz przez jedno z wyższych wzniesień – Tatarską Górę, na której szczycie znajduje się jezioro!
  • Szlak żółty – jego długość w tej okolicy wynosi ok. 60 km. Na trasie zobaczysz elektrownie wodne i zabytkowe śluzy, a także naturalne siedliska bobrów. Szlak prowadzi przez Ściborki, w których znajduje się osada “Biegnący Wilk”, a tam muzeum kultury indiańskiej i eskimoskiej oraz spora hodowla psów zaprzęgowych. Będzie to genialna atrakcja dla rodzin wybierających się na trekking z dziećmi, ale też tych, którzy chcą złapać oddech i poznać ludzi, którzy zdecydowali się na “życie z dala od cywilizacji”.

To tylko kilka propozycji turystycznych. W rejonach Gołdapi naprawdę nie można się nudzić. Walory krajobrazowe przeplatają się tutaj z etnograficznymi, np. W sezonie letnim możesz wziąć udział w jedynym w swoim rodzaju Święcie Sękacza, a o każdej porze roku spróbować oryginalnych kartaczy.


Aktualności

Powiązane artykuły