Jakie elementy odzieży żeglarskiej są niezbędne?

Żeglarstwo to dość popularny rodzaj aktywności. Do uprawiania żeglarstwa potrzebna jest oczywiście odpowiednia odzież. Odzież żeglarska musi spełniać szereg wymagań. Przede wszystkim powinna ona chronić przed wodą, ale również przed wiatrem i zimnem.

Sztormiak: podstawowy element odzieży żeglarskiej

Osoby, które wybierają się nawet w krótki rejs nie mogą zapomnieć o tym, aby do plecaka spakować sztormiak. Kupno sztormiaka powinno więc być podstawowym zadaniem, które czeka każdego żeglarza. Obecnie w sklepach jest bardzo duży wybór sztormiaków. Osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z żeglarstwem wbrew pozorom duży wybór wcale nie ułatwia wyboru. Wybierając się na zakupy warto więc pamiętać o tym, że sztormiak należy wybierać pod kątem akwenu, na którym planujemy żeglować. Sztormiaki zostały przez producentów pogrupowane w następujące kategorie:
offshore. Są to zaawansowane sztormiaki przeznaczone dla tych, którzy wybierają siew rejs na pełnym morzu;
inshore. Modele specjalnie zaprojektowane z myślą o tych osobach, które zamierzają żeglować na wodach zatokowych lub śródlądowych;
coastal – pomyślane o żegludze przybrzeżnej;
sport – dla tych, którzy uprawiają żeglarstwo amatorsko.
Odrębną kategorię stanowią sztormiaki z kategorii „ocean”. To modele, które są najbardziej zaawansowane, ale też przewidziane zostały dla osób, które wybierają się w długi rejs morski lub oceaniczny. Zadaniem sztormiaka jest ochrona przez wodą. Dobry sztormiak powinien mieć podklejane szwy, stosunkowo wysoki kołnierz i spodnie. Sztormiak powinien być nie tylko nieprzemakalny, musi chronić również przed zimnem.

Jakie buty na rejs?

Oczywiście buty na rejs powinny być wygodne. Nie jest to jednak jedyny wymóg, które buty żeglarskie powinny spełniać. Najbardziej klasyczne buty żeglarskie to boat shoes. Są to buty wyjątkowo komfortowe w noszeniu. Sprawdzają się nie tylko na żaglówce. Są na tyle eleganckie, że śmiało można udać się w nich do dobrej restauracji podczas przerwy w rejsie. Idealne boat shoes wykonane są ze skóry, która jest odporna na działanie wilgoci. Klasyczne mają białe podeszwy. Do butów, które bardzo często wykorzystują żeglarze należą również trampki. Zarówno boats shoes jak i trampki to buty, które nie ślizgają się na mokrym pokładzie. Dobre buty na rejs muszą być bowiem nie tylko wygodne, ale także (może nawet przede wszystkim) antypoślizgowe. Niektórzy żeglarze zabierają ze sobą również kalosze. Dobre kalosze na łydkach powinny mieć ściągacze- inaczej w czasie na przykład burzy będzie się do nich wlewać woda. Minusem chodzenia w kaloszach może być to, że bardzo często marzną w nich stopy. Sytuację można rozwiązać wybierać model z ociepleniem. Kalosze powinny być również stosunkowo wysokie.

Akcesoria dodatkowe

Na pewno warto zaopatrzyć się w rękawiczki. Na wodę oczywiście najlepsze są te wodoodporne. Niezbędna jest także odzież i bielizna termoaktywna. Bagaż powinna uzupełniać ciepła czapka oraz chusta czy szalik. Z zakupem odpowiedniej odzieży żeglarze nie będą mieć dzisiaj problemów.

Sprawdź również: https://sklepwind.pl/pl/c/ODZIEZ-ZEGLARSKA/18


Porady

Powiązane artykuły