Zdążyć z pomocą – policjanci kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni

Opuszczone budynki, pustostany, działkowe altanki, wysypiska śmieci oraz inne miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne przez najbliższe, zimowe miesiące, są szczególnie kontrolowane przez gołdapskich policjantów.

 

 

 

 

Jesienno -zimowa aura przyniosła już znaczne spadki temperatury. Taka sytuacja może szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu osób bezdomnych. Dlatego w tym okresie policjanci większą uwagę poświęcają kontroli miejsc, w których przebywają lub mogą przebywać osoby bezdomne. Funkcjonariusze odnajdujący takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach. Niestety nie zawsze osoby bezdomne chcą z takiej pomocy skorzystać. Często nie mają świadomości zagrożenia, jakie czeka ich, kiedy zostaną w swoich „koczowiskach”.

Pamiętajmy, że zagrożenie wychłodzenia organizmu dotyczy także osób nietrzeźwych, przebywających na wolnym powietrzu bądź w nieogrzewanych budynkach. Zwracajmy uwagę na przypadkowo spotkane osoby, które mogą być wychłodzone.

Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub ubranych niestosownie do pory roku. Zwracajmy również szczególną uwagę na osoby starsze, bezdomne, nietrzeźwe i dziwnie zachowujące się. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie.

O każdej niepokojącej sytuacji należy poinformować służby ratownicze, dzwoniąc pod telefony alarmowe 112 lub 997.

Red. KPP Gołdap


Aktualności

Powiązane artykuły