Kronika może być pretekstem do ciekawych wniosków

Wydawnictwo SIGNI i zarazem właściciel portalu goldap.org.pl jest współwydawcą książki, którą właśnie odebraliśmy z drukarni. Wydawcą i sponsorem jest Gminne Centrum Kultury w Kowalach Oleckich. Tytuł oryginalny – „Rześki szedłem i wesoły Do Zawad do wiejskiej szkoły czyli Kronika szkoły w Zawadach Oleckich (1883 – 1944) i wybrane pisma Jana Luśtycha (1833 – 1901) z Zawad Małych. Zebrał i opracował Robert Maluchnik. Mieliśmy przyjemność składać tę pozycję.

 

 

 

 

Kronika może być pretekstem do ciekawych wniosków, również psychologicznych, choćby w aspekcie zmiany nastrojów wraz dochodzeniem Hitlera do władzy. Natomiast Jan Lustych był mazurskim poetą żyjącym w Zawadach i tym samym kronikarzem. Są również akcenty związane z Gołdapią i okolicami (m.in. z Beynunami). Redaktor poświecił nieco miejsca informacjom toponomastycznym (konkretnie nazwom miejscowości).

Książka jest elegancko wydana, w twardych okładkach (format A-5), ilustrowana. Niestety nie na sprzedaż – 200 egz. nakładu raczej rozejdzie się szybko.

Autorami kroniki byli różni nauczyciele ze szkoły w Zawadach Oleckich.

 

Mazurski poeta Jan Luśtych korespondował również z „Gazetą Lecką” (ukazywała się w Giżycku).

 

Powiązane artykuły