6 stycznia 2019 roku ulicami Gołdapi przejdzie Orszak Trzech Króli

W tym roku pod hasłem: „Odnowi oblicze ziemi”: ulicami kilkuset miast Polski po raz 11. 6 stycznia 2019 roku, w święto Objawienia Pańskiego, przejdzie Orszak Trzech Króli (historia Orszaku Trzech Króli rozumianego jako uliczne jasełka, rozpoczęła się w Warszawie w roku 2009).

 

 

 

Co roku 6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną jako Święto Trzech Króli. Orszak Trzech Króli, bezpośrednio nawiązujący do przedstawień jasełkowych i widowisk herodowych, opowiada historię sprzed 2000 lat: Mędrcy ze Wschodu (zgodnie ze średniowieczną tradycją noszący imiona: Kacper, Melchior i Baltazar) przybyli do Betlejem, by pokłonić się Dzieciątku Jezus i Świętej Rodzinie oraz złożyć drogocenne dary – złoto, kadzidło i mirrę. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. W tym dniu czcimy objawienie się Boga w widzialnej postaci. Chrystus objawił się poganom w osobach Trzech Mędrców. Za nimi w bramy Chrystusowego Kościoła zaczęli wchodzić kolejni nowi ludzie, nowe pokolenia, nowe narody…  W tym dniu Chrystus otworzył bramy Kościoła dla całej ludzkości.

W Gołdapi Orszak Trzech Króli  rozpocznie się uroczystą Mszą św. o godz. 12:30, z udziałem głównych bohaterów wydarzenia, w kościele pw. św. Leona O godz. 13:15  przed kościołem nastąpi formowanie Orszaku, pierwsze sceny jasełkowe i wymarsz do stajenki za Gwiazdą.

Na trasie Orszaku zostaną odegrane sceny z jasełek, a przy stajence – uroczysty pokłon Dzieciątku i Świętej Rodzinie. Wraz z Trzema Królami wyruszymy w drogę, aby zanieść do Stajenki nasze pragnienia odnowy oblicza Ziemi, odnowy oblicza naszej Ojczyzny oraz odnowy serca każdego z nas. Podążymy ulicami naszego miasta. Po drodze spotkamy nienawistnego Heroda, który spróbuje nas zatrzymać w swoim pełnym pychy, złości  i zazdrości pałacu, w którym odmiana oblicza kojarzy się jedynie ze zmianami powierzchownymi. Miniemy Gospodę, która „nie chce otworzyć drzwi Chrystusowi”, i która namawia nas do życia w brudzie i moralnym bałaganie… Będziemy świadkami walki Dobra ze Złem. Diabły będą próbowały nas przekonać, abyśmy dalej trwali w grzechach, nie pracowali nad sobą, odrzucali postanowienia poprawy i zaniedbywali spowiedź. Ale, na szczęście, Aniołowie zwyciężą!

W rolę Trzech Króli wcielą się nauczyciele z naszego miasta. Zostały zaangażowane wszystkie szkoły w mieście. Każda szkoła będzie reprezentować orszak jednego z króli. Orszak Melchiora kolor zielony szkoła Podstawowa numer 1. Orszak Baltazara kolor niebieski szkoła 2 i 5. Orszak Kacpra kolor czerwony szkoła 3. oraz szkoły średnie jako wolontariusze i Zespół Placówek edukacyjno -wychowawczy w Gołdapi oraz Dom Dziecka.

Zapraszamy do wspólnego kolędowania

ks. Mariusz Pawlina wikariusz parafii NMP Matki Kościoła w Gołdapi


Aktualności

Powiązane artykuły