Spotkanie poświęcone ojcom niepodległości

W środę 7 listopada do Gminnej Biblioteki Publicznej w Baniach Mazurskich przybyli uczniowie klasy IV b wraz z paniami – Agnieszką Daćko i Ewą Szymańską. Zwiedzili placówkę, zapoznali się z zasadami jej funkcjonowania oraz z procesem wypożyczania książek.

 

 

 

 

Największym zainteresowaniem cieszył się oddział dla dzieci gdzie z ogromnym zainteresowaniem przeglądali pozycje przeznaczone dla ich grupy wiekowej. Na spotkaniu zachęciliśmy młodych do wypożyczania książek i odwiedzania biblioteki.

W związku z tym że rok 2018 jest rokiem 100-lecia odzyskania niepodległości, zaprosiliśmy uczniów na lekcję historii, która została poświęcona „Ojcom niepodległości”. Są nimi bez wątpienia Józef Piłsudski, Jan Paderewski, Wincenty Witos, Roman Dmowski, czy Ignacy Daszyński, a więc ci którzy tworzyli pierwsze zaczątki władzy.
Przygotowaliśmy prezentację multimedialną o jednym z ojców niepodległości – Janie, Ignacym Paderewskim. Niestrudzony w służbie Polsce podczas I wojny światowej założył wraz z Henrykiem Sienkiewiczem w Szwajcarii Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.

To on skutecznie orędował u prezydenta USA Thomasa W. Wilsona w sprawie polskiej, to on wreszcie jako premier rządu wraz z Romanem Dmowskim reprezentował nasz kraj na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie decydowano o granicach powojennej Europy.

Podczas spotkania uczniowie wykonali piękne flagi, które zostały umieszczone w oknach biblioteki.


Aktualności

Powiązane artykuły