Kocham Cię, moja Ojczyzno…

Kocham Cię, moja Ojczyzno… to tytuł uroczystości przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gołdapi z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

 

 

O powadze sytuacji świadczyły uroczyste stroje oraz biało-czerwone chorągiewki, przyniesione przez najmłodszych uczniów. Na scenie wystąpiło ponad czterdzieścioro młodych artystów, którzy zabrali widzów w podróż po kartach historii Polski, podróż przedstawiającą trudną drogę naszych rodaków do odzyskania niepodległości. Poruszały serca słowa wielkich twórców literatury polskiej oraz odezwa Józefa Piłsudskiego nawołująca do pracy na rzecz wspólnej przyszłości.

Uroczystość została przygotowana z dużą starannością. Symbolem polskich domów, w których uczono młode pokolenie miłości do ojczyzny i przekazywano tradycje było okno ukwiecone malwami i scenka przedstawiająca matkę z dziećmi powtarzającymi „Katechizm polskiego dziecka”. Moment rozbiorów symbolizowało zwinięcie polskiej flagi i przewiązanie jej kirem.

Wspólnie śpiewane pieśni patriotycznych oraz przesłanie płynące z wiersza Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” niech staną się hołdem złożonym tym, którzy walczyli i ginęli za naszą wolną Polskę

Punktualnie o godzinie 11:11 w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej” w podniosłym nastroju został odśpiewany hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego.

Agnieszka Wasilewska i Danuta Bartos

 

Powiązane artykuły