Gra terenowa o Niepodległej w lesie Kumiecie

Dla czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi gra terenowa stała się sprawdzianem wiedzy o Polsce. W środę 7 listopada wyruszyli oni leśnymi ścieżkami nie do końca wiedząc, co ich czeka. Już na skraju lasu Filip i Mikołaj uświadomili im, jak dawniej zdobywano pożywienie i nauczyli strzelania z łuku. Pierwsza grupa uczniów upolowała kaczkę i 3 sarny.

 

 

 

 

 

Na kolejnym stanowisku u Michała i Damiana dzieci rozpoznawały potrawy regionalne za pomocą smaku; były kartacze, oscypki, ogórki kiszone i pierogi. Dalej czekały na nich Wiktoria z Anią oraz plansza z atrakcjami turystycznymi. Maciek z Kacprem przygotowali pytania dotyczące przyrody Polski. W środku lasu wisiała mapa, ale bez napisów. Oliwia, Natalia i Julia czuwały nad właściwym rozmieszczeniem nazw miast i rzek. Który z sześciu orłów jest naszym godłem? Dzieci musiały wybrać i prawidłowo pomalować godło Polski na punkcie u Julii i Natalii.

Wiele radości miały dzieci rozpoznając królów na banknotach pokazywanych przez Dawida i Mateusza. Czy znacie Hymn Polski? – pytały Martynka i Natalka. Tak, znamy – odpowiadały dzieci. Aby to sprawdzić otrzymywały do uzupełnienia tekst Hymnu. Starsi uczniowie z klasy VIIa, z wielką cierpliwością tłumaczyli dzieciom każde zadanie, a w razie potrzeby służyli pomocą. Z zebranych przez czwartoklasistów punktów w formie żołędzi i kasztanów powstał napis: Polska. Po skończonej grze wszyscy uczestnicy upiekli kiełbaski, chlebek i wypili ciepłą herbatkę. Na ręce opiekunów grup, wychowawczyń i rodziców przekazano biało-czerwone flagi, dzieci otrzymały cukierki.

Uczniowie klasy VIIa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi przygotowali i przeprowadzili grę terenową „Niepodległa, niepokorna” we współpracy ze Stowarzyszeniem „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi w ramach projektu „Pod lasem – o Polsce”.

Projekt „Pod lasem – o Polsce” realizowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie XI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Gołdap i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

 


Aktualności

Powiązane artykuły