Drugi dzień Tygodnia Edukacji Globalnej w Szkole Podstawowej w Pogorzeli

Drugi dzień Tygodnia Edukacji Globalnej w Szkole Podstawowej w Pogorzeli w dużej części związany był z przypadającym 20 listopada Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka. Rozpoczęliśmy od prezentacji materiałów mówiących o prawach dzieci na świecie, rozmów na temat Konwencji o prawach dziecka.

 

 

 

 

 

Przedszkolaki wykonały makietę dotyczącą ich praw, nauczyły się piosenki Moje prawa, poznawały też bajki afrykańskie. Przewodnim tematem zajęć w klasie III był dzisiaj „kolega z daleka” – uczniowie przeczytali baśń wietnamską pod tytułem „Kryształowe serce”, odbyli wirtualną podróż do Wietnamu: zwiedzili piękne zakątki tego kraju oraz zastanowili się nad różnicami kulturowymi Polaków i Wietnamczyków, na zajęciach technicznych wykonali kapelusze wietnamskie będące symbolem i wizytówką Wietnamu. Starsi uczniowie oglądnęli filmy przedstawiające trudną sytuację dzieci w konkretnych rejonach świata. Ogromne wrażenie wywarły treści zaprezentowane w filmach: Głód w Afryce oraz Życie na ulicy – bezdomne dzieci na Filipinach.

Obrazy te dobitnie pokazały różnice w standardzie życia, kategorie potrzeb oraz szanse rozwoju dzieci w różnych rejonach świata. Uczniowie mieli możliwość zrewidowania oceny własnej sytuacji i działań. Na zakończenie odbyły się warsztaty O prawach dziecka w Polsce i na świecie, podczas których zajmowaliśmy się konkretnymi prawami dzieci.

​Również dzisiaj przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w międzypowiatowej grywalizacji w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. Przedsięwzięcie dotyczyło celu 7 – Zapewnić wszystkim dostęp do źródeł stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii po przystępnej cenie. Szkoła Podstawowa w Pogorzeli przygotowała stację poświęconą energii geotermalnej. Zabawa połączona z nauką i rywalizacją zintegrowała w myśleniu na rzecz planety uczniów w różnym wieku 15 szkół kilku powiatów.

​Przez cały tydzień w naszej szkole powstają też plakaty, na których dzieci prezentują propozycje odpowiedzi na wyzwania zmieniającego się świata.


Aktualności

Powiązane artykuły