1 Dzień TEG

Szkoła Podstawowa w Pogorzeli już  czwarty raz włącza się w idee edukacji globalnej w ramach projektu 49/2018-2019/M realizowanego w  szkołach zgodnie z podstawą programową oraz  założeniami „Wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2016-2020”.

 

 

 

W tym roku szkolnym ruszyła VII edycja projektu pod nazwą „Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju II”. W dniach 19 – 25 listopada będą odbywały się działania w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, którego przewodnie hasło brzmi: „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!”.
​TEG jest okazją do angażowania młodego pokolenia do aktywnego działania na rzecz świata. Z takim zamiarem pierwszego dnia TEG zostali zaproszeni do szkoły strażacy OSP Górne – panowie: Krzysztof Kazaniecki, Radosław Łoboda, Sylwester Ziółkowski. Tematyka przeprowadzonych zajęć dotyczyła zmian klimatycznych, susz, pożarów oraz właściwych zachowań podczas tego typu zagrożeń. Dzieci oglądnęły sprzęt strażacki i ćwiczyły udzielanie pierwszej pomocy.

​W ramach empatycznego podejścia do świata uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „Pomóżmy kotom przetrwać zimę”. Dzieci wraz z całymi rodzinami podjęły wyzwanie wykonania domków na zimę bezdomnym kotom. Dzisiaj w szkole można było podziwiać 9 kocich mieszkań: solidnie wykonanych, ocieplonych i spełniających wymagania estetyczne nawet najbardziej wymagającego lokatora. Domki zostaną zawiezione do Stowarzyszenia Kociarze Mrągowo.

​TEG zainaugurowały także przedszkolaki – z zapałem uczyły się wiersza „O prawach dziecka” oraz wykonały plakat „Mamy prawa i obowiązki”.

​Nasi uczniowie wiedzą, że zmieniający się świat stawia wiele wyzwań i można na nie zareagować w różny sposób. Działania w ramach edukacji globalnej służą temu, aby młode pokolenie umiało podejmować właściwe decyzje dla dobra swojego i świata.

Powiązane artykuły