Warzywa i owoce, jako składnik zdrowych przekąsek. Warsztaty w ZSZ

Zdrowy styl życia należy kształtować od najmłodszych lat. Wiadomości teoretyczne najlepiej utrwalać i potwierdzać działaniami praktycznym, dlatego też w pracowni gastronomicznej w Zespole Szkół Zawodowych w Gołdapi pod kierunkiem p. Małgorzaty Tałejszys, nauczycielki przedmiotów gastronomicznych, odbyły się warsztaty z udziałem dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi.

 

 

 

 

Cykl dwóch spotkań był sposobnością do sporządzenia pysznych i jednocześnie zdrowych przekąsek. Wykorzystaliśmy sezonowe warzywa i owoce tj.: marchew, śliwki, papryka, pomidory, natka pietruszki itp. Dzieci przy wsparciu uczniów z klasy 1 i 3 technikum żywienia i usług gastronomicznych przygotowały niezbędne składniki, rozdrobniły je, a następnie sporządziły z nich wyborne przekąski. Estetycznie udekorowane i wyekspediowane dania zostały ze smakiem zdegustowane. Taka forma zajęć jest doskonałą okazją do  kształtowania postaw współpracy, opiekuńczości, odpowiedzialności oraz cierpliwości.

Dzieci chętnie próbują nowe smaki, jeżeli sami je stworzą. Pamiętajmy, że warzywa i owoce powinny być spożywane częściej i w większych ilościach. W praktyce powinny one stanowić aż połowę tego, co jemy. Istotne są też proporcje, bo 3/4 powinny stanowić warzywa, mniej zaś owoce. Zajęcia warsztatowe z udziałem młodych uczestników, to stały element naszej pracy. Liczymy na pozytywny odbiór i kolejne spotkania.

Małgorzata Tałejszys


Aktualności

Powiązane artykuły