Uczniowie z Boćwinki zwiedzają Olsztyn

Realizując projekt „Razem przeciwko uzależnieniom!”, współfinansowany ze środków w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Gołdap na rok 2018, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Boćwince mieli okazję uczestniczyć w 16.Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki.

 

 

 

 

 

Wydarzenie to ma na celu upowszechnianie nauki oraz kultury w społeczeństwie. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach „Odkrywamy odnawialne źródła energii”, w ramach których firma Janpol z Brzozia Lubawskiego zaprezentowała unikatową w skali kraju mobilną Platformę Edukacyjną OZE. Na tej platformie widzieliśmy różnego typu urządzenia do produkcji energii tworzące jeden spójny system, który w przejrzysty i obrazowy sposób tłumaczy jak działają odnawialne źródła energii. Dowiedzieliśmy się jak ważne jest dbanie o naszą planetę i jak każdy z nas może przyczynić się do poprawy jakości środowiska, w którym żyjemy.

Ważnym punktem wycieczki była również wizyta w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Tutaj dowiedzieliśmy się ciekawostek o tym, co możemy zaobserwować na niebie oraz wyruszyliśmy w podróż po nieznacznej cząstce wszechświata Kosmicznym Ekspresem. Niestety duże zachmurzenie nie pozwoliło nam na oglądanie nocnego nieba.

Duże wrażenie na uczniach zrobiła projekcja filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Film opowiadał o polskich asach przestworzy, którzy początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stali się legendą. Po seansie można było usłyszeć od uczniów komentarze: „Jestem dumny, że jestem Polakiem”, „Niesamowite było ich oddanie i miłość do ojczyzny”. Budowanie tożsamości narodowej jest bardzo ważne, szczególnie, że w tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Zwiedzając Olsztyn uczniowie mieli okazję poznać najważniejsze atrakcje turystyczne tego miasta oraz poruszać się po nim korzystając z komunikacji miejskiej. Niektórzy po raz pierwszy w życiu kasowali bilet, sprawdzali rozkłady jazdy czy szukali odpowiedniego przystanku. Uczyli się poruszać po dużym mieście korzystając z dobrze znanych zasad ruchu drogowego. Uczniowie musieli sami zrobić kolację, śniadanie i posprzątać po sobie. Na tej wycieczce młodzież uczyła się odpowiedzialności za swoje czyny i zachowanie z dala od rodziców, rozwijali samodyscyplinę i  kulturę współżycia w grupie rówieśniczej. Kształtowali pozytywny stosunek do siebie (pogoda ducha, samoocena, odwaga) oraz do innych osób (życzliwość, tolerancja, uczynność, współczucie, uprzejmość).

SP Boćwinka


Aktualności

Powiązane artykuły