Rozmawiali o Europejskim kodeksie walki z rakiem

10 października odbyło się spotkanie przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, pani Ewy Bolewskiej i pedagoga szkolnego, pani Elżbiety Krynickiej z młodzieżą Technikum (kl. 1 tl, 3 tg, 4 tgt) Zespołu Szkół Zawodowych na temat „Europejskiego kodeksu walki z rakiem”.

 

 

 

Nowotworom można i trzeba zapobiegać, a temu celowi służy prewencja pierwotna. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych. Młodzieży przypomniano kilka podstawowych zasad, które należy przestrzegać zgodnie z kodeksem m.in.: nie pal, wystrzegaj się otyłości, bądź codziennie aktywny, spożywaj więcej warzyw i owoców, unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce, unikaj substancji rakotwórczych, zaszczep się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Zachęcano do korzystania zwłaszcza z bezpłatnych bądź refundowanych badań w kierunku określonych nowotworów. Walki z nowotworami jako problemem społecznym nie mogą wygrać sami lekarze, konieczna jest mobilizacja całego społeczeństwa. Temat walki z rakiem jest wieloaspektowy i z pewnością będzie kontynuowany w ramach działań profilaktycznych. Promocja zdrowia umożliwia jednostce i społecznościom zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem i jego poprawę (Karta Ottawska).

Elżbieta Krynicka, pedagog


Aktualności

Powiązane artykuły