Nie zapominajmy o dawnych mieszkańcach tej ziemi

Bardzo pięknym gestem jest sprzątanie zapomnianych grobów na cmentarzach komunalnych, mimo to nie zapominajmy o tych, którzy tworzyli historię powiatu gołdapskiego i których groby znajdują się na kilkudziesięciu cmentarzykach.

 

 

 

Kilkanaście lat temu autorzy „Planu ochrony Parku krajobrazowego Puszczy Rominckiej” na tym terenie (i otulinie parku) zinwentaryzowali około czterdziestu cmentarzyków rodzinnych. Na pewno dalsze kilkadziesiąt znajduje się w innych częściach powiatu. Są zinwentaryzowane przez jednego z konserwatorów zabytków.

Jeden z takich cmentarzyków (a właściwie resztki) znajduje się w Czarnowie Średnim, popularnie zwanym Hajnówkiem. Przez lata był rozkradany z krzyży.

Latem zrobiliśmy zdjęcia cmentarzyka poniemieckiego w Kamionkach, gdzie przebiega ścieżka dydaktyczna stworzona przez Dom Kultury i sfinansowana z projektu Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia” (wtedy Domem Kultury kierował Zbigniew Mieruński).

Posiadający tam swoje siedlisko dziennikarz telewizyjny udostępnił mi kilka dokumentów dotyczących tej wioski (w której obecnie już prawie nikt nie mieszka).


***

Zapraszamy też do uczestnictwa w akcji, którą po raz kolejny ogłasza Waldemar Mierzwa – wydawca ciekawych książek o regionie.

Opublikowany przez Moja Biblioteka Mazurska. Oficyna Wydawnicza Retman Wtorek, 30 października 2018

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Nie zapominajmy o dawnych mieszkańcach tej ziemi

 1. Konserwator

  Uważam, że powinno się do końca uporządkować stary niemiecki cmentarz na rogu ulic cmentarnej i mazurskiej, a nie tylko jego pierwsze 50 m od wejścia. Wyciąć krzaki, wyrwać chwasty a nawet odrestaurować pogięte ogrodzenia wokół ukrytych tam mogił. Przydałaby się pewnie na to podobna zbiórka pieniędzy co rok temu na renowację bramy. Jestem gotowy dołożyć się, a nawet przyjść i z innymi chętnymi mieszkańcami wziąć udział w takim uporządkowaniu.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. xyz

  Takich cmentarzy jest w Gołdapi i okolicy więcej np. przy ul. Stadionowej /wjazd na stadion/ oraz w Lesie Kumiecie. Chociaż jakąś tablicę informująca powinno się ustawić.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Tak, popieram…

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...