Maratony Kresowe zakończyły 10. sezon w Gołdapi

Ostatni etap dziesiątego sezonu Maratonów Kresowych odbył się w uzdrowiskowej Gołdapi. Na głównym dystansie BLU Maraton zwyciężył mistrz Polski Dariusz Batek (CST 7R MTB Team). Klasyfikację generalną wygrał dziewiętnastolatek z Białegostoku Piotr Krysiewicz (SM Gaja Sprint- Rowery.pl), który w dwóch poprzednich sezonach wygrywał Półmaraton.

 

 

 

 

 

Gołdap przywitał kolarzy słoneczną pogodą. Start wyścigu zlokalizowany był obok malowniczych Tężni Solankowych, a jednocześnie nad brzegiem jeziora Gołdap. Trudno o piękniejsze okoliczności do rozgrywania finałowego wyścigu. Trasa wyścigu była określana jako „średnio” trudna. Jednak okazało się, że może nie była bardzo wyczerpująca pod względem fizycznym, ale znalazł się na niej interwałowy odcinek z tras narciarskich „Biegu Jaćwingów”. Była także sprawdzianem umiejętności technicznych dzięki sporej ilości zakrętów i odcinków singlowych. W efekcie mimo startu wielu znakomitych zawodników uzyskane prędkości średnie nie były szczególnie imponujące.

Wyścig był zapowiadany jako „starcie tytanów”. Na liście startowej znaleźli się mistrzowie Polski – Dariusz Batek, Litwy – Sarunas Pacevicius oraz Białorusi Michaił Besago. Niestety ten ostatni nie dotarł na czas do Gołdapi z powodu awarii samochodu. Wraz z nim nie dotarli inni znakomici kolarze ze stolicy Białorusi, m.in. Yauheni Navasad, który miał niemal pewne miejsce na podium w klasyfikacji generalnej. W tej sytuacji w końcowym rozrachunku zabrakło zawodnikowi CST Team niestety jednego startu.

Rywalizacja na dystansie BLU Maraton przebiegła pod dyktando ekipy CST 7R MTB Team, która dzięki silnemu i wyrównanemu składowi była w stanie kontrolować rywalizację. Mistrzowskie rozegranie wyścigu pod względem taktycznym zaowocowało dubletem: zwyciężył Dariusz Batek przed Karolem Kuciębą. Z minutową stratą do kolarzy CST 7R linię mety przekroczył Sarunas Pacevicius.

– To był nasz pierwszy start w Maratonach Kresowych, ale lepiej późno, niż wcale – mówi z uśmiechem Darek Batek. – Cieszę się, że wystąpiliśmy w finałowym wyścigu w Gołdapi. Bardzo fajnie zorganizowana impreza, super atmosfera, po prostu święto kolarstwa górskiego. Na pewno w przyszłym sezonie wystartujemy jeszcze w cyklu MK.

Równolegle z walką o zwycięstwo etapowe toczyła się ostateczna rywalizacja o wygraną w klasyfikacji generalnej. Zwycięsko wyszedł z niej Piotr Krysiewicz (SM Gaja Sprint- Rowery.pl), który w Gołdapi zajął piąte miejsce. Na drugim miejscu rywalizację w dziesiątym sezonie zakończył zawodnik z Litwy Marius Pinaitis (BIKEXPERT Cycling Team). Wiktor Gindorowicz (Absolute Bike Team) seryjnie stawał na trzecim stopniu podium i na takim też miejscu uplasował się w klasyfikacji generalnej.

Wśród kobiet w Gołdapi wygrała Katarzyna Błaszczak. Zawodniczka drużyny Azart Peleton Chełm miała ułatwione zadanie, gdyż pewna już wygranej w klasyfikacji generalnej Marzena Moniuszko tuż przed startem oddała rower koledze z drużyny, aby ten mógł walczyć o podium w kategorii wiekowej. Na wyścig nie zdołała dotrzeć także mistrzyni Białorusi Yuliya Tsalahuz, gdyż jechała razem z Michaiłem Besago.

W Półmaratonie zwyciężył Piotr Car (MISTRAL Grodno SA Radio Białystok), który dotychczas startował na najdłuższym dystansie, Być może do rywalizacji na krótszym dystansie zachęciła go możliwość zdobycia dodatkowego trofeum w rywalizacji żołnierzy zawodowych. Drugie miejsce zajął rewelacyjny szesnastolatek z Suwałk Jakub Budziński (MTB Suwałki Team), zaś trzeci był czterdziestolatek z Białegostoku Tomasz Pietrzycki (Pie3cki Team).

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zapewnił sobie inny szesnastolatek Szymon Pomian (UKS Wygoda Białystok), mistrz Polski w kolarstwie przełajowym w swojej kategorii wiekowej. Zaciętą walkę o drugie miejsce stoczyli czterdziestolatkowie. Zwycięsko z rywalizacji z Pawłem Chomiczewskim (Augustowianka Active Team) wyszedł Michał Bojarczak (AGR Podlasie). Powtórzył w ten sposób osiągnięcie z poprzedniego sezonu.

Takiej kategorii regulaminowej nie było, ale na miano największego twardziela sezonu zasłużył Wiesław Grala (Augustowianka Active Team). Pod koniec lipca na trasie mistrzostw Polski w XCO w Mrągowie zawodnik miał bardzo groźny wypadek i odniósł ciężkie urazy kręgosłupa. Konieczna była operacja rekonstrukcji dwóch kręgów szyjnych. Jednak Pan Wiesław błyskawicznie wrócił na trasy Maratonów Kresowych i zdołał wywalczyć w Gołdapi drugie miejsce w kategorii M5.

W rywalizacji kobiet w Półmaratonie najszybsza była Magdalena Kuszmider (IFON.PL Kolarz Klub) przed Eweliną Kamińską (AGR Podlasie). Jednak w klasyfikacji generalnej kolejność była odwrotna. Trzecie miejsce w Gołdapi zajęła Kornelija Kertenyte (SM Gaja Sprint- Rowery.pl), zaś w podsumowaniu sezonu Agnieszka Pomian (Bliska Team).

Wyścig w Gołdapi został bardzo pozytywnie oceniony przez zawodników. Michał Kucewicz (CST 7R MTB Team) mimo ponad 8 godzin w samochodzie w drodze na wyścig, słabszego wyniku spowodowanego problemami z przerzutką był zadowolony z wyjazdu do Gołdapi. Na swoim profilu napisał: „Było super. Trasy w tamtych rejonach, jak i widoki naprawdę niejednego mogłyby zaskoczyć i to oczywiście pozytywnie 😉 Organizator, który naprawdę potraktował nas jak zaproszonych gości. Wszyscy organizatorzy mogą się od nich uczyć! Super organizacja, trasa bez zarzutu, bufety na mega wypasie, generalnie wszystko na duży PLUS.”

Franciszek Rogalski (Milsport Blu Team) startujący na najdłuższym dystansie BLU Maraton: „Ostatni start w Gołdapi, wspaniała pogoda, wymagająca technicznie trasa, super klimat rywalizacji sportowej, zwieńczony zwycięstwem w kategorii”.

Wieczorem po wyścigu w „Słonecznym Zakątku” na plaży miejskiej odbyła się tradycyjna impreza dla zawodników, członków ekip i kibiców. Noc była dość chłodna, ale ognisko, a przede wszystkim znakomity, rockowy koncert gołdapskej Chester Band rozgrzał absolutnie wszystkich.

Współorganizatorem wyścigu był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi. Wyścig odbył się przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Głównymi sponsorami cyklu Maratony Kresowe w sezonie 2018 były Salony Łazienek BLU, sklepy rowerowe Peleton, Garmin, marka Primacol, AJ’s Fenwicks, Grupa Chorten, SklepAgnex.pl, Dobre Sklepy Rowerowe HurtowniaZabawek.pl oraz marka Liv.

Wyniki Maratonu Kresowego w Gołdapi:

BLU Maraton (mężczyźni):

1. Dariusz Batek (CST 7R MTB Team) – 02:26:45

2. Karol Kucięba (CST 7R MTB Team) – 02:26:45

3. Sarunas Pacevicius (SM Gaja-Sprint-rowery.pl) – 02:27:54

BLU Maraton (kobiety):

1. Katarzyna Błaszczak ( Azart Peleton Chełm) – 03:26:31

2. Marina Solowicz (MISTRAL Grodno SA Radio Białystok) – 03:45:00

Półmaraton (mężczyźni):

1. Piotr Car (MISTRAL Grodno SA Radio Białystok) – 01:14:29

2. Jakub Budziński (MTB Suwałki) – 01:14:50

3. Tomasz Pietrzycki (PIE3CKI TEAM ) – 01:14:55

Półmaraton (kobiety):

1. Magdalena Kuszmider (IFON.PL Kolarz Klub) – 01:24:47

2. Ewelina Kamińska (AGR Podlasie) – 01:25:44

3. Kornelija Kertenyte (SM Gaja-Sprint-rowery.pl) – 01:30:06

Peleton APG Mini Vetkuro (chłopcy):

1. Filip Malisz (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 00:20:28

2. Aliaksandr Lepesha (Velogrodno) – 00:20:29

3. Aleks Łazarczyk (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 00:21:18

Peleton APG Mini Vetkuro (dziewczęta):

1. Adrianna Żynel (MPS Bike Team) – 00:23:55

2. Julia Filipczuk (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 00:25:25

3. Zofia Rowińska (Augustowianka Active Team) – 00:25:25

NAJLEPSI ZAWODNICY KLASYFIKACJI GENERALNEJ 10. SEZONU

BLU Maraton (mężczyźni):

1 Krysiewicz Piotr (SM Gaja-Sprint-rowery.pl)

2 Pinaitis Marius (BIKEXPERT Cycling team)

3 Gindorowicz Wiktor (Absolute Bike Team)

BLU Maraton (kobiety):

1 Moniuszko Marzena (Milsport BLU Team)

2 Błaszczak Katarzyna (Azart Peleton Chełm)

3 Marina Solowicz (MISTRAL Grodno SA Radio Białystok)

Półmaraton (mężczyźni):

1 Pomian Szymon (UKS Wygoda Białystok)

2 Bojarczak Michał (AGR POdlasie)

3 Chomiczewski Paweł (Augustowianka Active Team)

Półmaraton (kobiety):

1 Kamińska Ewelina (AGR Podlasie)

2 Kuszmider Magdalena (IFON.PL Kolarz Klub)

3 Pomian Agnieszka (Bliska Team)

Pełne wyniki i więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Maratony Kresowe zakończyły 10. sezon w Gołdapi

  1. MTB

    Super Impreza, brawo OSiR, brawo M.Bareja. Mistrzowska organizacja i idealne miejsce organizacyjne. Przyjedziemy do Gołdapi za rok – OBIECUJEMY

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...