Wędrówki w Puszczy Rominckiej

W dniach 19 września oraz 24 września odbywaly się dwie wyprawy zorganizowane w ramach projektu „Sekrety Puszczy Rominckiej”. Na pierwszą wyruszyli uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej nr2 w Gołdapi.

 

 

 

 

Wędrowali ścieżką edukacyjną „Rechot”, podziwiali jezioro Ostrówek. Dotarli do Bludzi Małych, gdzie idąc ścieżką dendrologiczną w Parku Podworskim poznawali rosnące tam drzewa i krzewy, dokonywali pomiarów obwodu wybranych okazów. Dąb „Dworzanin” ma ponad 4,5m obwodu. Ostatnim punktem wędrówki był Rezerwat Czerwona Struga. Uczniowie klas siódmych z „Dwójki” kilka dni później poznawali rezerwaty w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej. Byli w Rezerwacie Mechacz Wielki i chociaż tylko na jego obrzeżach, to na własnej skórze przekonali się, że jest tam mokro. Potem kolejno przemierzali rezerwaty: Boczki, Czerwona Struga, Dziki Kąt i Żytkiejmska Struga.

Zatrzymali się też na chwilę przy największej rzece Parku, Błędziance. Każda z tych wypraw zakończyła się ogniskiem, gdzie dzieci nie tylko piekły kiełbaski lecz dzieliły się swoją wiedzą na temat puszczy i jej atrakcji. Najlepsi otrzymali drobne nagrody. Poznawanie Puszczy nie byłoby możliwe bez pani leśnik Marzanny Konieczny, która była naszym przewodnikiem i skarbnicą wiedzy o lesie. Dziękujemy pani Marzannie. Dziękujemy również wychowawczyniom, pani Agnieszce Podbielskiej, Annie Putra, Barbarze Klimaszewskiej, Małgorzacie Wojciechowskiej-Gutowskiej za opiekę nad dziećmi.

Zachęcamy wszystkich do wędrówek po Puszczy Rominckiej i odkrywania jej sekretów, poznawania walorów przyrodniczych i historii.

Wyprawy do Puszczy Rominckiej wsparło Stowarzyszenie „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi w ramach realizacji projektu „Sekrety Puszczy Rominckiej”, dofinansowanego przez Powiat Gołdapski.

Małgorzata Wojciechowska-Gutowska


Aktualności

Powiązane artykuły